חדשות

תלונות על עייפות עשויות להימשך חודשים לאחר החלמה מ-COVID-19 (מתוך Ann Am Thorac Soc)

12/01/2021

 

בחולים אשר החלימו מ-COVID-19 לרוב לא נותרות בעיות ריאתיות חודשים לאחר ההחלמה, אך עייפות וירידה בתפקוד נותרים בחלק גדול מהחולים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of the American Thoracic Society.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות היארעות וחומרת שינויים ריאתיים לאחר החלמה מ-COVID-19. כעת הם ביקשו לתאר את ההחלמה הנשימתית והמצב הבריאותי של חולים שנדבקו בנגיף. חומרת הזיהום הנגיפי סווגה לשלוש דרגות: 1) ללא צורך באשפוז; 2) צורך באשפוז; 3) צורך בטיפול ביחידת טיפול נמרץ.

 

כל המשתתפים השלימו צילום חזה ומבחן הליכה בשש דקות. עייפות וחזרה סובייקטיבית למצב הבריאותי טרם הזיהום, כמו גם בדיקות להערכת רמות CRP, IL-6, Soluble CD25 ו-D-Dimer. החוקרים בחנו את הקשר בין המחלה הראשונית וממצאים חריגים בצילום חזה, מרחק הליכה לשש דקות וקשיי נשימה בעת מאמץ מקסימאלי.

 

מבין 487 חולים שהוזמנו להשתתף במחקר, 153 חולים השלימו את ההערכה לאחר חציון של 75 ימים מהאבחנה. 74 חולים (48%) נדרשו לאשפוז במהלך הזיהום החד.

 

ממצאים חריגים ממושכים בצילום חזה תועדו ב-4% מהחולים. חציון מרחק הליכה לשש דקות עמד על 460 מטרים. ירידה במרחק ההליכה נקשרה עם תשישות נפש ואשפוז ממושך בבית החולים.

 

מבין המשתתפים במחקר, 95 חולים (62%) דיווחו כי לא חשבו למצבם הבריאותי הבסיסי, בעוד ש-47% ענו על ההגדרה של עייפות. המשך תחושת חולי ועייפות נקשרו עם קושי במאמצים.  

 

החוקרים לא זיהו קשר בין המדדים להערכת מחלה נשימתית ממושכת ובין חומרת המחלה הראשונית.

 

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות המעקב אחר כל החולים שאובחנו עם COVID-19, ללא תלות בחומרת הזיהום הראשוני. לא ניתן לחזות מי מהחולים יפתח תסמינים ממושכים וחשוב לעקוב אחריהם לאורך זמן.

 

Ann Am Thorac Soc 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני