חדשות

אבחנה של טרשת נפוצה מלווה בסיכון מוגבר לתמותה בקרב נשים עם היסטוריה של סרטן שד (Neurology)

24/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי עשר שנים לאחר אבחנת סרטן שד, בנשים עם טרשת נפוצה תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר, בהשוואה לנשים ללא טרשת נפוצה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה כי ההישרדות הכוללת וההישרדות הספציפית על-רקע ממאירות לאחר אבחנה של סרטן שד נמוכה יותר בנשים עם טרשת נפוצה, בהשוואה לנשים ללא טרשת נפוצה.

 

החוקרים בחרו 4 ביקורות עם סרטן שד וללא טרשת נפוצה לכל חולה עם סרטן שד וטרשת נפוצה, אשר תאמו בשנת לידה, שנת אבחנת ממאירות ואזור מגורים. הם ערכו השוואה של ההישרדות מכל-סיבה וההישרדות הספציפית לממאירות בין שני המדגמים.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 779 נשים עם טרשת נפוצה ו-3,116 ביקורות עם סרטן שד. מרבית הנשים עם נתונים זמינים אודות שלב המחלה (70%) אובחנו עם סרטן שד בשלב I או II.

 

לאחר תקנון לערפלנים שונים, אבחנה של טרשת נפוצה לוותה בעליה של 28% בסיכון לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 1.28, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.53), אך לא תועדה השפעה על שיעורי ההישרדות הספציפיים על-רקע ממאירות (יחס סיכון של 0.98, רווח בר-סמך 95% של 0.65-1.46).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים עם טרשת נפוצה שיעורי ההישרדות מכל-סיבה נמוכים יותר לאחר אבחנה של סרטן שד, בהשוואה לנשים ללא טרשת נפוצה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את הממצאים באוכלוסיות נוספות ולזהות גורמים ספציפיים של טרשת נפוצה שנקשרו עם פרוגנוזה גרועה יותר.

 

Neurology 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני