חדשות

טיפול בקטמין עשוי לשפר תפקוד נוירו-קוגניטיבי בחולים עם דיכאון ומחשבות אובדניות (The Journal of Clinical Psychiatry)

26/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בקטמין עשוי לשפר תוצאות נוירו-קוגניטיביות לאחר 24 שעות בקרב חולים עם דיכאון ומחשבות אובדניות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן קטמין במינונים קטנים מהמינון הניתן להרדמה מביא להקלה מהירה בתסמיני דיכאון ומחשבות אובדניות בחלק מהחולים עם דיכאון אך ההשפעות על התפקוד הנוירו-קוגניטיבי בחולים אלו אינן מובנות היטב.

 

במסגרת המחקר הנוכחי, 78 חולים עם דיכאון ומחשבות אובדניות בעלות משמעות קלינית השלים הערכה נוירו-פסיכולוגית לפני ויממה לאחר טיפול כפל-סמיות בקטמין דרך הוריד (39 חולים) או Midazolam (39 חולים). תת-קבוצה של חולים שחולקו ל-Midazolam בהם לא תועדה נסיגה במחשבות האובדניות לאחר עירוי ראשוני קיבלו טיפול בתווית-פתוחה בקטמין והשלימו הערכה נוירו-קוגניטיבית נוספת יממה לאחר טיפול זה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השינוי בתוצאות מבחנים נוירו-קוגניטיביים.

 

מהנתונים עולה כי מתן סמוי של קטמין הוביל לשיפור מהיר במחשבות אובדניות ובמצב הרוח, בהשוואה ל-Midazolam, כפי שדווח בעבר. עוד עולה מהנתונים כי טיפול בקטמין, בהשוואה ל-Midazolam, לווה בשיפור ספציפי בזמן תגובה ובהפרעה לעיבוד מידע/בקרה קוגניטיבית – מדד אשר נקשר עם ניסיון אובדני קודם בחולים עם דיכאון.

 

בקרב חולים ללא תגובה משמעותית לטיפול ב-Midazolam, מתן קטמין בתווית-פתוחה לווה בשיפור בזמני תגובה ובהפרעה לעיבוד מידע/בקרה קוגניטיבית, בהשוואה להערכות הקודמות.

 

עם זאת, החוקרים מציינים כי לא תועדה קורלציה בין שיפור נוירו-קוגניטיבי ובין שינויים בדיכאון, מחשבות אובדניות, או מצב רוח כללי.

 

בסיכומו של דבר, לקטמין השפעה חיובית על התפקוד הנוירו-קוגניטיבי יממה לאחר הטיפול בלפחות מדד אחד הקשור עם התנהגות אובדנית בחולים עם דיכאון. ממצאי המחקר מצביעים על השפעה נוספת של טיפול בקטמין בחולים עם דיכאון בסיכון להתנהגות אובדנית.

 

The Journal of Clinical Psychiatry 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני