חדשות

בדידות בגברים בגיל העמידה מלווה בסיכון מוגבר לממאירות (Psychiatry Res)

12/05/2021

 

בדידות בקרב גברים בגיל העמידה מלווה בסיכון מוגבר לממאירות, כאשר בקרב אלו שהם רווקים בעת האבחנה של סרטן הפרוגנוזה גרועה יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Psychiatry Research.

 

המחקר מפינלנד כלל 2,570 גברים בגילאי 42-61 שנים, אשר לקחו חלק במחקר KIHD (Kuopio Ischemic Heart Disease Risk Factor). מדד Loneliness Scale בן 11 מרכיבים שימש להערכה סובייקטיבית של שביעות הרצון מחיי החברה, תחושת בדידות ותחושת חוסר התאמה בין הרצון בקשרים חברתיים וקשרים חברתיים בפועל. 

 

במהלך מעקב ממוצע של 20.4 שנים, 649 גברים (25.3%) פיתחו ממאירות (יחס סיכון של 1.10, p=0.028) ו-283 חולים הלכו לעולמם עקב ממאירות. הגיל הממוצע בעת האבחנה עמד על 70 שנים, כאשר הממאירויות הנפוצות היו סרטן ערמונית (236 חולים, 9.2%), ריאות (87 חולים, 3.4%) וסרטן מעי גס ורקטום (79 חולים, 3.1%).

 

המשתתפים שאובחנו עם סרטן ריאות היו מבוגרים יותר מעמיתיהם הבריאים, שתו יותר אלכוהול והיו בשכיחות גבוהה יותר מעשנים. עם זאת, מניתוח רב-משתני עלה כי בדידות לוותה בהיארעות גבוהה יותר של כלל המחלות הממאירות, גם לאחר תקנון לרשימה ארוכה של ערפלנים, כולל גיל, מצב סוציו-אקונומי, צריכת אלכוהול, עישון, פעילות גופנית, דיאטה, שינה, דיכאון, hsCRP, לחץ דם סיסטולי, כולסטרול, מדדי מסת גוף והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

הקשר בין בידוד חברתי ובין היארעות ממאירות נעלם לאחר תקנון לאורחות חיים.

 

החוקרים מצאו כי בקרב גברים שאובחנו עם ממאירות, אלו שהיו רווקים, גרושים, או אלמנים, הלכו לעולמם מוקדם יותר, בהשוואה לגברים שהיו נשואים או התגוררו עם בת זוג.  

 

סביר להניח כי ההשפעה הבריאותית של בדידות ובידוד חברתי עקב מגפת הקורונה לא תהיה מובנת לחלוטין בשנים או העשורים הקרובים אך המומחים סבורים כי בחלק מהאוכלוסיה ניתן יהיה לזהות השפעות כרוניות.

 

Psychiatry Res. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני