חדשות

תרופה חדשה הכוללת NSAID וטריפטן נמצאה אפקטיבית להפחתת הכאבים במיגרנה (AHS)

26/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר פאזה 3 שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לכאב ראש (AHS) הראה כי טיפול חדש המוכנה AXS-07 המכיל meloxicam ו-rizatriptan יעיל בהקלה בכאבי מיגרנה. עבור מטופלים רבים, טיפולי המיגרנה הקיימים כיום אינם מספיקים וטיפול אקוטי לא אופטימלי עלול להגדיל את הסיכון להתקדמות מיגרנה אפיזודית למיגרנה כרונית. בנוסף, הטיפול מגביר את הסיכון לכאב ראש עקב שימוש יתר בתרופות. על כן, החיפוש אחר טיפולים אקוטיים מיטביים הוא "הכרחי ביותר עבור מטופלים רבים", לדברי אחד ממחברי המחקר.

הטיפול במחקר ניתן למטופלים כאשר הרגישו את התסמין המוקדם ביותר שהם מרגישים במהלך התקף מיגרנה. התוצאים העיקריים שנבדקו במחקר היו חוסר כאב כשעתיים לאחר נטילת התרופה ואי הופעת "התסמין העיקרי שמפריע במיגרנה" כשעתיים לאחר נטילת התרופה. כשעתיים לאחר הטיפול, שיעור המטופלים שלא חשו בכאב היה 32.6% בקבוצת הטיפול ו-16.3% בקבוצת הפלצבו (P = .002). באותה נקודת זמן, שיעור המטופלים שלא חשו את התסמין העיקרי שמפריע להם במיגרנה היה 43.9% ו-26.7% בהתאמה (P = .003). בנוסף, כ-64% מהחולים שקיבלו AXS-07 לא חשו כאב לאחר 12 שעות, ו-69% לא חשו כאב לאחר 24 שעות, בהשוואה ל-42% ו-47% באוכלוסיית הפלצבו (P<.001 בשניהם). השיעור הכולל של תופעות הלוואי בקבוצת הטיפול היה 17.9% ובקבוצת הביקורת כ-7.7%. שיעור המטופלים שדיווחו על ישנוניות עמד על כ-4.3% לעומת 2.1%; שיעור המטופלים שחשו סחרחורת היה 2.9%, לעומת 1.4%; ושיעור הפרסתזיה עמד על 2.1%, לעומת 0%, בהתאמה ולא דווחו כלל תופעות לוואי משמעותיות.

בדומה לתרופה המשלבת naproxen sodium ו-sumatriptan, הטיפול החדש כולל שילוב של NSAID עם טריפטן. החוקרים מציינים כי שילוב תרופתי זה הוא סינרגטי מכיוון שכל אחת מהתרופות פועלות על מנגנוני כאב שהתרופה השנייה אינה פועלת עליהם. "המנגנון העיקרי של rizatriptan הוא היקפי, בעוד של-NSAID יש תועלת היקפית ומרכזית כאחד ולכן, השלם גדול מסך חלקיו", אמר אחד ממחברי המחקר.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני