חדשות

הנחיות חדשות מטעם ארגון הבריאות העולמי להפחתת שיעורי תמותה באימהות ויילודים (מתוך הודעת ה-WHO)

15/12/2015

 

מומחים מטעם ארגון הבריאות העולמי זיהו ארבע נקודות זמן סביב הלידה בהן שיעורי התמותה של האימהות והיילודים הם הגבוהים ביותר במרכזים רפואיים. הארגון התבסס על נתונים אלו לפתח רשימת משימות לכל תקופה, עם צעדים הכרחיים עליהם יש להקפיד במטרה להימנע מסיבוכים אלו.

 

הנחיות Safe Childbirth Checklist and Implementation Guide בוחנו את הסיבות העיקריות לסיבוכים ותמותה באימהות וביילודים, כולל דימום לאחר-לידה, זיהום, עצירת לידה, רעלת היריון ותשניק לידה.

 

רשימת המטלות משלבת הנחיות מבוססות-ראיות של ארגון הבריאות העולמי והמלצות ששולב לתוך כלי אחד, קל לשימוש, שנועד לסייע בשיפור ההיענות לטיפול הרפואי הטוב ביותר, כולל שיפור התקשורת סביב תקופת הלידה.

 

הרשימות כוללות ארבע נקודות זמן, במהלך התקין של עבודת אנשי צוות רפואי: (1) כאשר האם מתאשפזת ללידה; (2) מיד לפני שהאישה מתחילה בלחיצות או נכנסת לניתוח קיסרי; (3) בתוך שעה לאחר הלידה ו-(4) זמן קצר לפני שהאם והיילוד משתחררים מבית החולים.

 

נקודות זמן אלו מהוות את הנקודות בהן לצוות יש את הסיכויים הטובים ביותר למנוע סיבוכים, אך גם אלו נקודות הזמן הנוחות ביותר במסגרת מהלך העבודה התקין.

 

רשימת המטלות נבחנה תחילה בתשע מדינות באפריקה ואסיה, לאחר מכן נבחנה בשטח בהודו. מאז פרסום הרשימה, שיעורי ההיענות להמלצות בכל לידה עלו מממוצע של 10 מבין 29 המלצות לפני ההתערבות לממוצע של 25 מבין 29 המלצות לאחריה.

 

משנת 2012 עד שנת 2015, ארגון הבריאות העולמי השיק את יוזמת Safe Childbirth Checklist Collaboration, במהלכה 34 קבוצות מ-29 מדינות בחנו את הכלי הנ"ל. השיעורים שלמדו מהניסיון בשטח שימש לפיתוח ההנחיות.

 

בעקבות זאת הושק מחקר אקראי ומבוקר, הכולל למעלה מ-100 בתי חולים בהודו להערכת ההשפעה של הכלי הנ"ל על שיעורי ההישרדות של האימהות, העוברים והיילודים ושיעורי נזק חמור לאם. ממצאי המחקר צפויים להתפרסם במהלך שנת 2017.

 

מתוך הודעת ה-WHO

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני