חדשות

ניתוח להסרת שקדים עשוי להביא להחמרת מצב רפואי בטווח הארוך (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

10/06/2018

 

בחולים לאחר ניתוחי הסרת שקדים או אדנו אידים לפני גיל תשע שנים תועד סיכון מוגבר למחלות אלרגיות, מחלות זיהומיות ונשימתיות עד גיל 30 שנים, כך עולה מתוצאות מחקר מבוסס-אוכלוסיה, שפורסמו במהלך חודש יוני בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

 

החוקרים בחנו נתונים ממאגר Danish Birth Registry, הכולל 1,189,061 משתתפים להערכת תוצאות מצב רפואי עד גיל 30 שנים. מדגם המחקר כלל משתתפים שנולדו בין 1979-1999 והיו במעקב עד שנת 2009. בסך הכול, 17,460 משתתפים השלימו ניתוח הסרת אדנואידים, 11,830 עברו ניתוח הסרת שקדים ו-31,377 השלימו ניתוח הסרת שקדים ואדנו אידים. יתר המשתתפים במדגם שימשו כביקורות.

 

כאשר החוקרים חישבו את הסיכון ארוך הטווח ל-28 מחלות שונות בכל קבוצה, הם מצאו קשר בין ניתוח הסרת שקדים ובין סיכון יחסי גבוה כמעט פי שלוש למחלה בדרכי נשימה עליונות (יחס סיכון של 2.72), בהשוואה לילדים בהם לא בוצע ניתוח להסרת שקדים. ממצאים אלו תורגמו ל-NNT (Number Needed to Treat) של חמישה מטופלים בלבד, כך שיש לבצע חמישה ניתוחי כריתת שקדים לכל מחלה נוספת בדרכי נשימה עליונות בחולים אלו.

 

באשר לניתוח הסרת אדנואידים, הניתוח לווה בסיכון גבוה יותר מכפליים למחלת ריאות חסימתית כרונית (סיכון יחסי של 2.11) ועליה של כמעט כפליים בסיכון למחלה בדרכי נשימה (סיכון יחסי של 1.99) ודלקת לחמית (סיכון יחסי של 1.75). ממצאים אלו תורגמו למספר נדרש לטיפול של 9 מטופלים למחלה בדרכי נשימה עליונות, 349 מטופלים למחלת ריאות חסימתית כרונית ו-624 לדלקת לחמית.

 

בחלק מהמחלות, אפילו עליה מתונה בסיכון היחסי לוותה בעליה יחסית גדולה בסיכון האבסולוטי (2-9%) ומספר קטן של חולים הנדרשים לטיפול, בשל שיעורי הימצאות גבוהים של מחלות אלו באוכלוסיה. הסיכון המוגבר למחלות אלו נבע ברובו ממחלות נשימתיות, כולל אסתמה ודלקת ריאות.

 

יתרה מזאת, כאשר החוקרים בחנו את כל 28 קבוצות המחלה, תועדה עליה קטנה אך משמעותית בסיכון היחסי של 78% מהן. לדוגמא, הסיכון היחסי לדלקת אוזן תיכונה היה גבוה פי 2-5, בעוד שהסיכון לדלקת סינוסים לאחר כריתת שקדים ואדנואידים עלה ב-68%.

 

עם זאת, הסרה ניתוחית של שקדים ואדנואידים לא לוותה באופן חד-צדדי ב עליה בסיכון לתוצאות רפואיות שליליות. לדוגמא, ניתוח הסרת אדנואידים הפחית את הסיכון היחסי להפרעות שינה בהיקף של 70%. באופן לא-מפתיע, שני הניתוחים הפחיתו משמעותית את הסיכון לדלקת שקדים ודלקת שקדים כרונית בהיקף של כ-50-90%.

 

 

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online June 7, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני