חדשות

עליה במשקל בין הריונות מלווה בסיכון מוגבר לתמותת עובר ותינוק (Lancet)

27/04/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

עליה במשקל בין הריונות עשויה להביא לעליה בסיכון לתמותת עובר ו/או לתמותת ותינוק בהיריון השני, עם עדות לקשר מנה-תגובה בין היקף העליה במשקל בין ההריונות ובין הסיכון ללידת מת, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת The Lancet.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עודף-משקל והשמנת-יתר באם הינם גורמי סיכון ללידת מת ותמותת יילודים. עם זאת, לא ידוע אם לשינויים במשקל האם יש השפעה על הסיכון הנ"ל ומטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע אם שינוי במדד מסת הגוף בין היריון ראשון ושני משפיע על הסיכון ללידת מת ומוות של התינוק השני של האם.

 

מדגם המחקר כלל נשים משבדיה אשר ילדו את שני ילדיהם הראשונים בין תחילת שנת 1992 ועד סוף שנת 2012. החוקרים בחנו את הקשר בין שינוי במדד מסת הגוף של האם בשלב מוקדם בהיריון מההיריון הראשון לשני ובין הסיכון לתמותת עובר ויילוד, לידה לאחר תקופת היילוד ותמותת תינוק לאחר ההיריון השני.

 

נתונים מלאים היו זמינים עבור קרוב לחצי מיליון שים שילדו את שני ילדיהן הראשונים במהלך תקופת המחקר. בהשוואה לנשים עם מדד מסת גוף יציב (שינוי של עד קילוגרם/מ2 אחד) בין ההריונות, בקרב נשים בהן נרשמה עליה של לפחות 4 ק"ג/מ2 בין ההריונות נרשם סיכון גבוה ב-55% ללידת מת ועליה של 29% בסיכון למוות תינוק (מוות במהלך השנה הראשונה לחיים). הסיכון ללידת מת עלה באופן ליניארי עם העליה במדד מסת הגוף בין ההריונות.

 

הסיכון לתמותת תינוקות בהיריון השני עלה רק עם עליה במדד מסת הגוף בנשים עם מדד מסת גוף תקין (מתחת ל-25 ק"ג/מ2) במהלך ההיריון הראשון: בנשים בהן נרשמה עליה של 2-4 ק"ג/מ2 תועדה עליה של 27% בסיכון, בעוד שבאלו בהן נרשמה עליה של מעל 4 ק"ג/מ2 במדד מסת הגוף הסיכון עלה ב-60%. בנשים בעלות עודף-משקל (מדד מסת גוף של 25 ק"ג/מ2 ומעלה), ירידה במשקל לפני ההיריון הפחיתה את הסיכון לתמותת יילוד (תמותה במהלך 28 הימים הראשונים לחיים).

 

מניעת עליה במשקל ומאמצים להפחתת משקל בנשים בעלות עודף משקל עשויים להפחית את הסיכון ללידת מת ותמותת תינוקות. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את המנגנונים בבסיס הקשר בין עודף-משקל והשמנת-יתר ובין הסיכון לתמותת עובר ותינוק.

 

Lancet 2016; 387: 558–65

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני