חדשות

היפרגליקמיה בשלב מוקדם בהיריון מנבאת לידת תינוק גדול לגיל היריון (Acta Diabetol)

02/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Acta Diabetologia מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי היפרגליקמיה בשלב מוקדם במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את ההשפעה של היפרגליקמיה בשלב מוקדם במהלך ההיריון על לידת תינוק גדול לגיל ההיריון. הם השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל נשים הרות בטרימסטר הראשון להריון, כולן השלימו הערכת רמת סוכר בדם במטרה לקבוע נוכחות סוכרת הריונית או סוכרת בהיריון, בהתאם לקריטריוני ארגון הבריאות העולמי עם ערכי סף לפי סיווג IADPSG (International Association of Diabetes in Pregnancy Study Group).

 

התוצא העיקרי של המחקר היה תינוק גדול לגיל ההיריון.

 

מדגם המחקר כלל 2,709 משתתפות בגיל ממוצע של 28 שנים וחציון גיל היריון של 8 שבועות. שיעורי הימצאות סוכרת הריונית בטרימסטר הראשון עמד על 15%. סוכרת שלא אובחנה בעבר נקבעה ב-2.5% מהמשתתפות במחקר.

 

מבין 2,285 לידות חי (גיל היריון חציוני של 38 שבועות), 7.0% מהתינוקות היו גדולים לגיל ההיריון. שיעורי ההיארעות המצטברים של לידת תינוק גדול לגיל ההיריון בנשים עם סוכרת הריונית ואבחנה של סוכרת לפני ההיריון עמדו על 11.1 מקרים ל-100 נשים ו-15.5 מקרים ל-100 נשים, בהתאמה.

 

הסיכון היחסי ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון עמד על 2.30 (רווח בר-סמך 95% של 1.23-4.28) בנשים עם סוכרת הריונית  ועל 1.80 (רווח בר-סמך 95% של 1.27-2.53) באלו עם סוכרת טרם ההיריון. אחוז הסיכון ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון המיוחס להיפרגליקמיה עמד על 15.01%.

 

מהנתונים עולה קורלציה משמעותית בין ריכוז סוכר בדם בצום בטרימסטר הראשון ובין משקל התינוק בלידה ואחוזון משקל הלידה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי קריטריוני ארגון הבריאות העולמי להיפרגליקמיה בהריון רלבנטיים גם בטרימסטר הראשון ועשויים לסייע בחיזוי הסיכון ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון. הם ממליצים על שימוש בערכי סף לפי IADPSG לרמות סוכר בדם בצום בשלב מוקדם בהריונות בנשים בסיכון גבוה.

 

Acta Diabetol. 2022 Jan 1

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני