חדשות

טיפול SBRT בטוח לשימוש בחולים עם ממאירות וגרורות מרובות (JAMA Oncology)

09/05/2021

 

טיפול SBRT (Stereotactic Body Radiotherapy) הוכח כבטוח בחולי סרטן עם גרורות מרובות, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב I שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

ההשערה היא כי טיפול SBRT עשוי לשפר את ההישרדות של חולים עם גרורות בודדות וגישת טיפול זו מצויה בשימוש הולך וגובר. עם זאת, אין עדויות אודות בטיחות הטיפול בחולים עם גרורות מרובות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את בטיחות טיפול SBRT בחולים עם 3-4 גרורות או 2 גרורות בסמיכות זו לזו.

 

המחקר בשלב 1 כלל חולים עם ממאירות שד, ערמונית, או סרטן ריאות שאינו של תאים קטנים, עם 3-4 גרורות או 2 גרורות במרחק של עד 5 ס"מ זו מזו, אשר התאימו לטיפול SBRT. הגרורות תוארו בשבעה אתרים אנטומיים: עצם, עמוד-שדרה/סמוך לעמוד שדרה, חלק פריפרי של הריאה, חלק מרכזי של הריאה, בטן-אגן, קשריות לימפה צווארית/מיצר וכבד. בכל אתר אנטומי ניתן היה לכלול שישה חולים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה רעילות מגבלת-מינון, כפי שהוגדר לפי קריטריוני Common Terminology Criteria for Adverse Events, version 4.0, כאירועים חריגים ספציפיים בדרגות 3-5 על-רקע SBRT, בתוך 180 ימים מהטיפול. דרגות מינון נחשבו בטוחות במידה ורעילות מגבילת-מינון תועדה בעד 1 מבין 6 חולים בכל אתר; אחרת, נדרש היה להפחית את מנת הקרינה באותו אתר.

 

מדגם המחקר כלל 42 חולים, 39 מהם התאימו למחקר ו-35 חולים היו זמינים להערכת רעילות מגבילת-מינון. מבין אלו, 12 נשים אובחנו עם סרטן שד, 10 חולים אובחנו עם סרטן ריאות של תאים קטנים ו-13 גברים אובחנו עם סרטן ערמונית. חציון משך ההישרדות טרם נקבע.

 

לא תועדו מקרי רעילות מגבלת-מנת קרינה במהלך המחקר.

 

כאשר החוקרים בחנו את כל האירועים החריגים, שמונה אירועים חריגים בדרגה 3, אשר ככל הנראה נוגעים לפרוטוקול הטיפול, תועדו כ-125 עד 556 ימים לאחר התחלת SBRT ב-7 חולים.

 

המחקר בשלב 1 תומך בבטיחות SBRT בחולים עם 3-4 גרורות או 2 גרורות בסמיכות זו לזו. לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול. אירועים חריגים מאוחרים בדרגה 3 מעידים על הצורך במעקב ארוך-טווח אחר חולים ששרדו עם מחלה עם מספר מצומצם של גרורות. הטיפול ב-SBRT בחולים עם גרורות מרובות הורחב ונבחן מחקרים קליניים הנערכים בימים אלו.

 

JAMA Oncology 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני