חדשות

משלב מעכב PD-L1 עם SBRT משפר שיעורי תגובה בחולים עם NSCLC בשלב מוקדם (The Lancet Oncology)

21/05/2021

 

טיפול ניאו-אדג'וונטי ב-Durvalumab (אימפינזי) עם SBRT (Stereotactic Body Radiotherapy) הוביל לשיפור משמעותי בשיעורי תגובה פתולוגית מג'ורית בחולים עם NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), כך עולה מתוצאות מחקר בשלב II שפורסמו בכתב העת Lancet Oncology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את השימוש בקרינה סטריאוטקטית בחולים עם NSCLC בשלב מוקדם כטיפול אימונו-מודולטורי להגברת התגובה החיסונית כנגד גידול עם טיפול ב-Durvalumab.

 

במחקר האקראי, מבוקר, בשלב 2, נערכה השוואה בין טיפול ניאו-אדג'וונטי ב-Durvalumab בלבד אל מול טיפול ניאו-אדג'וונטי במשלב Durvalumab עם SBRT בחולים עם NSCLC בשלב מוקדם. המחקר כלל חולים עם גידול נתיח ובשלב מוקדם, אשר היו בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר חולקו באקראי לטיפול ניאו-אדג'וונטי ב-Durvalumab בלבד או בשילוב עם SBRT. חולים ללא התקדמות מחלה סיסטמית התקדמו לכריתה ניתוחית.

 

התוצא העיקרי היה תגובה פתולוגית מג'ורית בגידול הראשוני.

 

החוקרים מדווחים כי 30 חולים קיבלו טיפול מונותרפי ב-Durvalumab ו-30 חולים טופלו במשלב Durvalumab עם SBRT. מהנתונים עולה כי 26 מבין 30 חולים (87%) בכל קבוצה עברו ניתוח לכריתת הגידול.

 

שיעורי תגובה פתולוגית מג'ורית היו גבוהים יותר משמעותית עם טיפול משולב, בהשוואה לטיפול מונותרפי (53.3% לעומת 6.7%, בהתאמה; יחס סיכויים של 16.0, p<0.0001).

 

מהנתונים עולה מבין 16 החולים תחת טיפול משולב עם עדות לתגובה פתולוגית מג'ורית, בשמונה חולים (50%) תועדה תגובה פתולוגית מלאה.

 

בשלושה חולים בזרוע הטיפול המשולב הופסק הטיפול ב-Durvalumab עקב אירועים חריגים על-רקע חיסוני (דלקת כבד בדרגה 3, דלקת לבלב בדרגה 2, עייפות ותרומבוציטופניה בדרגה 3).

 

אירועים חריגים בדרגה 3-4 תועדו ב-5 מבין 30 חולים (17%) בקבוצת הטיפול המונותרפי ב-Durvalumab וב-6 מבין 30 חולים (20%) בזרוע הטיפול המשולב. האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3-4 כללו היפונתרמיה (10% מהחולים בזרוע טיפול מונותרפי ב-Durvalumab) ועליה ברמות ליפאז בדם (10% מהחולים בזרוע הטיפול המשולב). שני חולים בכל קבוצה אובחנו עם אירועים חריגים חמורים (מקרה אחד של תסחיף ריאתי ומקרה אחד של אירוע מוחי בזרוע הטיפול המונותרפי, מקרה אחד של דלקת לבלב ומקרה אחד של עייפות בזרוע הטיפול המשולב).

 

לא תועדו מקרי תמותה בתוך 30 ימים מהניתוח או מקרי תמותה על-רקע הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב-Durvalumab עם קרינה סטריאוטקטית הינה גישה נסבלת היטב, בטוחה, המלווה בשיעורי תגובה פתולוגית מג'ורית גבוהים יותר. הם קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר להערכת גישת הטיפול הנ"ל.

 

The Lancet Oncology 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני