חדשות

שיפור הישרדות ללא-התקדמות אך ללא שיפור בהישרדות כוללת עם Lutathera כנגד גידולים נוירו-אנדוקריניים (מתוך כנס ה- World Congress on Gastrointestinal Cancer)

04/07/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-World Congress on Gastrointestinal Cancer עולה כי השיפור הדרמטי בהישרדות ללא-התקדמות גידולים נוירו-אנדוקריניים של המעי הדק לא תורגם לשיפור ההישרדות הכוללת.

 

במחקר NETTER-1 נערכה השוואה בין 177Lu-Dotatate (Lutathera) ובין טיפול סטנדרטי ב-Octreotide בחולים עם גידול נוירו אנדוקריני מתקדם, ממויין-היטב, חיובי לקולטנים לסומטוסטטין, באזור המעי הדק. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות, כאשר מהנתונים עלה כי טיפול ב- Lutathera לווה בירידה של 82% בסיכון להתקדמות או תמותה (p<0.0001).

 

החוקרים מסבירים כי בקרב חולים שטופלו ב-Lutathera חציון משך ההישרדות הכוללת עמד על 48 חודשים, בהשוואה ל-36.3 חודשים בקרב חולים שטופלו ב-Octreotide. אעפ"י כן, ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית (P= 0.30). בעבר דווח על תוצאות מחקר NETTER-1 מהן עלה כי Lutathera לוה בעליה של כמעט פי חמש במשך הישרדות ללא-התקדמות, מ-8.4 חודשים ל-40 חודשים.

 

הישרדות כוללת הייתה תוצא משני של המחקר וניתוח הנתונים הושלם לאחר 158 מקרי תמותה או חמש שנים מגיוס החולה האחרון. מהממצאים עלה כי לאחר חציון משך מעקב של 76 חודשים תועדו 142 מקרי תמותה. מניתוח הנתונים עלה יתרון לזרוע Lutathera לעומת קבוצת הביקורת החלה מ-12 חודשים (91% לעומת 79.7%) ועד 60 חודשים (37.1% לעומת 35.4%) מתחילת המחקר.

 

החוקרים מציינים כי 36% מהחולים בזרוע הטיפול ב-Octreotide חצו לזרוע Lutathera וכי 26.3% אחרים קיבלו טיפולים סיסטמיים. מנגד, 12% מהחולים בזרוע Lutathera קיבלו טיפול נוסף בעת התקדמות מחלה ו-21.4% קיבלו טיפול סיסטמי אחר.

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט הוק להערכת ההישרדות, אשר לקח בחשבון את ההשפעה של חציית מטופלים מהטיפול התרופתי לטיפול ב- Lutathera ומצאו כי ההבדל לטובת Lutathera היה אף גדול יותר (48.0 חודשים לעומת 30.9 חודשים), אך ההבדל עדיין לא היה מובהק סטטיסטית.

 

לא ניתן לשלול כי גודל המדגם הקטן יחסית (231 חולים), הישרדות ארוכה באופן טבעי על-רקע גידולים אלו בהשוואה לגידולים אחרים ושיעור מעבר של 36% מהחולים מזרוע Octreotide לקבוצת טיפול ב- Lutathera תרמו כולם להעדר הבדל מובהק סטטיסטית בהישרדות הכוללת.

 

מהערכת הבטיחות לא עלו סוגיות בטיחות חדשות, כאשר הטיפול ב- Lutathera לווה בסיכון קטן לתסמונת מיאלודיספלסטית וכן תוארה רעילות כלייתית אפשרית, אם כי שיעורי רעילות כלייתית בדרגה 3 ומעלה היו נמוכים בשתי הקבוצות ועמדו על 5.4% עם Lutathera לעומת 3.6% עם Octreotide.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות השיפור המובהק שתועד בהישרדות ללא-התקדמות עם Lutathera לעומת Octreotide בחולים עם גידולים נוירו-אנדוקריניים של המעי הדק, לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בהישרדות הכוללת של החולים.

 

מתוך כנס ה- World Congress on Gastrointestinal Cancer

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני