חדשות

כלי חדש עשוי לסייע בשיפור המעקב אחר חולים עם מחלת מעי דלקתית (מתוך כנס ה-ACG)

23/11/2021

 

כלי קליני חדש המשולב ברשומות הרפואיות עשוי לסייע בשיפור המעקב אחר חולים עם מחלת מעי דלקתית ולזהות את אלו שלא הגיעו זמן רב לביקורי מעקב, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology.

 

מטרתם של החוקרים הייתה לפתח כלי אשר ישולב ברשומה הממוחשבת ויסייע לרופאים ואנשי צוות רפואי לזהות חולים שלא הגיעו זמן רב לביקורי מעקב על-בסיס הערכת הסיכון הפרטנית של כל חולה.

 

החוקרים זיהו חולים קודמים עם מחלת מעי דלקתית אשר קיבלו טיפול ספציפי למחלת מעי דלקתית והתבססו על הכלי החדש ברשומה הממוחשבת לזהות את החולים שלא הגיעו זמן רב לביקורי מעקב. חולים חדשים נכללו באופן אוטומטי בכלי החדש מאחר ונבדקו במרפאה ומיד סווגו לאחת משלוש קטגוריות: סיכון גבוה, סיכון בינוני וסיכון נמוך – על-פי הטיפול התרופתי והמרשמים לטיפול שניתנו להם.

 

בחולים בסיכון גבוה ההמלצה הייתה לביקור כל 3 חודשים, באלו בסיכון בינוני הומלץ על ביקור כל 6 חודשים ובאלו בסיכון נמוך הביקורים היו צפויים להיערך בתדירות של פעם בשנה.

 

מדגם המחקר כלל 925 חולים עם מחלת מעי דלקתית (גיל חציוני של 44 שנים, 58.3% עם מחלת קרוהן). באמצעות הכלי החדש, החוקרים מצאו כי 20.6% מכלל החולים במחקר לא הגיעו במועד לביקור המעקב. כאשר הם בחנו את הנתונים לפי קטגוריות הסיכון של החולים, 28.4% מהחולים בסיכון גבוה, 16.5% מאלו בסיכון בינוני ו-29.5% מהחולים בסיכון נמוך לא הגיעו במועד לביקורי המעקב.

 

ממצאי המחקר מעידים כי חולים בסיכון בינוני שהיו תחת טיפול ביולוגי או טיפול אימונו-מודולטורי היו הקבוצה הגדולה ביותר של חולים שלא הגיעו במועד לביקורי מעקב.

 

החוקרים מסבירים כי דו"ח דינאמי המיוצר ע"י המערכת החדשה עשויה לסייע בזיהוי בקלות של חולים שלא הגיעו במועד לביקורי מעקב ויכול לסווג את החולים לקטגוריות סיכון או היקף הפיגור בביקורי מעקב.

 

באמצעות הכלי החדש החוקרים מקווים להפחית את מספר החולים שאינם מגיעים במועד לביקורי המעקב ע"י יצירת קשר ישיר או תזכורת לחולים לקבוע מועד לביקורים קליניים.

 

מתוך כנס ה-ACG

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני