חדשות

האם זוהה מנגנון ההשפעה של קנאביס להקלה על כאב עצבי כרוני? (Neurology)

09/09/2018

 

ממצאים הדמייתיים חדשים עשויים להעיד על אופן ההשפעה של THC (Tetrahydrocannabinol), המרכיב הפעיל של קנאביס, פועל במוח בצורה יעילה להקלה על כאב נוירופתי כרוני. המסר העיקרי של המחקר, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Neurology, הוא כי ל-THC השפעה חיובית על כאב עצבי כרוני.

 

החוקרים ביקשו לאפיין את השינויים התפקודיים במוח על-רקע חשיפה ל-THC באוכלוסיית חולים עם כאב נוירופתי כרוני. מדגם המחקר כלל 15 משתתפים עם כאב נוירופתי, רדיקולארי, כרוני, שלקחו חלק במחקר כפל-סמיות, אקראי ומבוקר-פלסבו. הערכות כאב ובדיקות הדמיה מוחיות במנוחה בוצעו בתחילת המחקר ולאחר מתן תת-לשוני של THC. החוקרים בחנו את הקישוריות התפקודית של קורטקס ACC (Anterior Cingulate Cortex) ודינמיקת רשתות הקשורות בכאב.

 

מהנתונים עלה כי THC הפחית משמעותית את הכאב של המטופלים, בהשוואה לפלסבו. החוקרים זיהו קורלציה בין שיכוך כאבים על-רקע THC ובין ירידה בקישוריות תפקודית בין קורטקס ה-ACC ובין הקורטקס הסנסורי-מוטורי. יתרה מזאת, דרגת הירידה ניבאה את התגובה ל-THC.

 

מניתוח מדדים מקומיים עלה כי הירידה ברשת הקישורית באזורים המעורבים בעיבוד כאב, ובאופן ספציפי בקורטקס ה-Dorsolateral Prefrontal Cortex (DLPFC), העומדים בקורלציה עם הקלה בכאב.

 

החוקרים כותבים כי ממצאים אלו מציעים כי ACC ו-DLPFC, שני אזורים מג'וריים המתווכים תפקוד קוגניטיבי ורגשי, והקישוריות בין אזורים אלו ובין אזורים סומאטו-סנסוריים, מעורבים בהשפעה משככת הכאבים של THC במצבי כאב כרוני. ההשפעה הזו עשויה להיות מתווכת דרך השראת הפרעה בקישור התפקודי בין אזורי בקרה גבוהים ובין הקורטקס הסנסורי-מוטורי. יתרה מזאת, קישוריות תפקודית בין אזורים מוחיים אלו עשויים לשמש כגורם המנבא את היקף ההקלה בכאב בעקבות THC.

 

Neurology. Published online September 5, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני