חדשות

עיסויים עשויים להקל על נוירופתיה משנית לטיפול כימותרפי (מתוך כנס ה-SCOS)

30/10/2019

 

טיפול בעיסויים עשוי לספק הקלה תסמינית במקרים של נוירופתיה היקפית כרונית על-רקע טיפול כימותרפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-Supportive Care in Oncology Symposium.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוירופתיה היקפית כרונית על-רקע טיפול כימותרפי הינה תופעת לוואי נפוצה של טיפול קצר-טווח וארוך-טווח בתרכובות פלטינום וטקסנים ועשויה להשפיע משמעותית על איכות החיים של החולים. במחקר הפיילוט הנוכחי בחנו החוקרים את משטר הטיפול האופטימאלי והיעילות הראשונית של טכניקת עיסוי שבדי בטיפול בתסמינים על נוירופתיה היקפית כרונית של הגפיים התחתונות.

 

מדגם המחקר כלל 71 משתתפים עם נוירופתיה היקפית כרונית על-רקע טיפול כימותרפי. בכל המשתתפים תועד מדד נוירופתיה של 3 נקודות ומעלה בסולם של 0-10, כאשר הטיפול הכימותרפי האחרון ניתן לפחות שישה חודשים לפני המחקר. מרבית המשתתפים במחקר אובחנו עם סרטן שד, הגיל הממוצע עמד על 60.3 שנים.

 

היעד העיקרי של המחקר היה ישימות, כלומר, החוקרים ביקשו לבחון אם חולים יגיעו לטיפול עיסויים פעמיים או שלוש פעמים בשבוע. המטרה השניה הייתה לבחון את התוצאות בהתאם לתדירות הטיפול (2 לעומת 3 פעמים בשבוע).

 

כל העיסויים בוצעו ע"י מטפל מומחה בעיסוי אונקולוגי. המשתתפים חולקו לאחת מארבע קבוצות: 1) עיסויים של הגפה התחתונה, שלוש פעמים בשבוע, לאורך 4 שבועות; 2) עיסוי פעמיים בשבוע לאורך 6 שבועות; 3) עיסוי ראש/צוואר/כתפיים שלוש פעמים בשבוע, לאורך 4 שבועות (קבוצת ביקורת), או 4) עיסוי ביקורת פעמיים בשבוע למשך שישה שבועות.

 

התסמינים נבחנו על-בסיס מדד PQAS, הנע בין 0-10 נקודות, עם תתי-מדדים להערכת כאב שטחי, כאב עמוק וכאב לסירוגין. החולים נבחנו בתחילת המחקר, בתום הטיפול (לאחר 4 לעומת 6 שבועות) ושוב בתום המחקר לאחר 10 שבועות.

 

באשר לתוצא העיקר של ישימות הטיפול, שיעור העיסויים שהשלימו המטופלים עמד על 8.9 מפגשים באלו שהיו בקבוצת עיסויים שלוש פעמים בשבוע ועל 9.8 עיסויים באלו בהם ההתערבות נערכה פעמיים בשבוע. לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות.

 

החוקרים זיהו ירידה של 2.3 נקודות במדד PQAS-Surface Pin בחולים בקבוצת עיסויים שלוש פעמים בשבוע, בהשוואה לירידה של 0.6 נקודות באלו בהם העיסויים בוצעו פעמיים בשבוע. בדומה, נרשמה ירידה של 2.1 נקודות במדד PQAS-Deep Pain עם טיפול שלוש פעמים בשבוע, בהשוואה לירידה של 0.9 נקודות עם עיסויים פעמיים בשבוע. באשר למדד PQAS-Paroxysmal Pain, החוקרים מדווחים  על ירידה של 2.3 נקודות, בהשוואה לירידה של נקודה אחת.

 

שיעורי השלמת ההתערבות היו דומים בין קבוצות החולים בהם בוצעו עיסויים פעמיים בשבוע ואלו שהשלימו עיסויים שלוש פעמים בשבוע. החוקרים זיהו ירידה ממושכת בתסמינים לאורך עד שישה שבועות לאחר השלמת הטיפול בקבוצת החולים שהשלימו עיסויים שלוש פעמים בשבוע.

 

מתוך כנס ה-SCOS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני