חדשות

גירוי חוט שדרה בתדירות גבוהה עשוי להקל על כאב משנית לנוירופתיה סוכרתית (מתוך כנס ה-ADA)

15/06/2020

 

מתוצאות מחקר SENZA-PDN שהוצגו כפוסטר במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Diabetes Association עולות תוצאות מבטיחות לטיפול בגירוי חוט שדרה עם טיפול תרופתי להקלה על כאב משנית לנוירופתיה סוכרתית.

 

מדגם המחקר כלל 103 חולים שחולקו באקראי לטיפול קונבנציונאלי בלבד ו-113 חולים אשר קיבלו טיפול סטנדרטי עם גירוי זעיר פולשני לחוט השדרה. חציון הגיל של המשתתפים עמד על 61 שנים וכשני-שליש היו גברים. כל חולים סבלו מכאב בגפה תחתונה, עם עצימות כאב ממוצעת של לפחות 5 מתוך 10 ס"מ בסולם VAS (Visual Analog Scale) בעת הגיוס למחקר.

 

שלושה חודשים לאחר השתלת ההתקן, 75 מבין 95 חולים זמינים להערכה (79%) הגיבו לטיפול, כפי שנקבע לפי הקלה של לפחות 50% בכאב לצד העדר החמרה של חסר נוירולוגי משנית לנוירופתיה סוכרתית כואבת. מנגד, רק 5 מבין 94 חולים תחת טיפול קונבנציונאלי (5%) ענו על קריטריון זה לתגובה (p<0.001).

 

חציון מדד VAS בקבוצת ההתערבות צנח מ-7.6 מתחילת המחקר ל-2.4 לאחר חודש ו-1.7 לאחר שלושה חודשים. בקבוצת הביקורת, מדדי VAS הממוצעים עמדו על 7.0 בתחילת המחקר, 6.7 לאחר חודש ו-6.5 לאחר שלושה חודשים.

 

החוקרים השלימו הערכה תחושתית לאחר שלושה חודשים וזיהו שיפור של 72% בקבוצת ההתערבות, לעומת שיפור של 7% עם טיפול קונבנציונאלי, כאשר מהנתונים עלה גם שיפור בתחושת הנימול של החולים.

 

עוד תועד בקבוצת ההתערבות שיפור באיכות החיים על-רקע שינה ופעילות לאחר שלושה חודשים, כאשר החוקרים דיווחו על ירידה משמעותית בקשיי הירדמות בשל כאב והשכמה בשל כאב. בדומה, מהנתונים עלה שיפור במבחן הליכה בשש דקות בקבוצת ההתערבות, אשר לא תועד בקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מוסיפים כי מחקר המשך יימשך לאורך 24 חודשים ויכלול הערכה של כלכלת בריאות והשימוש בתרופות להקלה על כאב.

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני