חדשות

האם השכבת חולים מונשמים עם COVID-19 על הבטן מעלה את הסיכון לנזק עצבי? (Br J Anaesth)

30/09/2020

 

בקרב חולים עם COVID-19 שחוברו למכונת הנשמה, שכיבה על הבטן מלווה בסיכון מוגבר לנזק עצבי ארוך-טווח, כך עולה מסדרת מקרים חדשה שפורסמה בכתב העת British Journal of Anesthesiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים רבים המאושפזים ליחידות טיפול נמרץ עם COVID-19 נדרשים להנשמה מלאכותית בשל תסמונת מצוקה נשימתית חדה. ההנחיות הקליניות ממליצות כי חולים אלו יושכבו על בטנים למשך 12-16 שעות ביום.

 

השכבה על הבטן למשך עד 16 שעות ביום משמשת לטיפול בחולים עם צורות חמורות יותר של תסמונת מצוקה נשימתית חדה, וישנן עדויות באיכות גבוהה לפיהן ישנה תועלת הישרדותית לגישה זו בחולים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדה בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

עם העליה המשמעותית במספר החולים עם COVID-19 ביחידות טיפול נמרץ, חולים רבים הושכבו על בטנם, אך כאשר אדם שוהה בתנוחה מסוימת שעות רבות ביום, בליווי ההשפעות הנוירו-טוקסיות של נגיף הקורונה עצמו, ייתכן סיכון מוגבר לפגיעה עצבית.

 

החוקרים מדווחים כי היארעות נוירופתיות אסימטריות אינה פרופורציונאלית לדיווחים שתועדו בתנאים שאינם קשורים ל-COVID-19.

 

החוקרים מתארים 12 חולים שאושפזו בין 24 באפריל ועד 30 ביוני, 2020 (גיל ממוצע של 60.3 שנים). 11 מבין 12 החולים לאחר אבחנה של COVID-19 עם נזק לעצב היקפי הושכבו על הבטן במהלך הטיפול האקוטי בזיהום הנגיפי.

 

מספר הימים הממוצע במהלכם החולים היו מחוברים למכונת הנשמה מלאכותית עמד על 33.6 ימים. מספר מחזורי השכבה על הבטן עמד בממוצע על 4.5, עם פרק זמן ממוצע של 81.5 שעות במהלכם החולים שכבו על בטנם.

 

האתרים הנפוצים ביותר לנזק עצבי כלל את העצב האולנרי (6 מקרים, 28.6%), העצב הרדיאלי (3 מקרים, 14.3%), עצב סכיאטי (3 מקרים, 14.3%), פלקסוס ברכיאלי (2 מקרים, 9.5%) ועצב מדיאני (2 מקרים, 9.5%).

 

החוקרים מציינים כי סביר להניח כי השכבה על הבטן אינה הגורם היחיד לנזק לעצב היקפי, אך ייתכן וזו שיחקה תפקיד מרכזי בחולים אלו שהם פגיעים מאוד בשל הזיהום הנגיפי והמחלה הקריטית הגורמות לנזק עצבי.

 

החלמה ארוכת טווח של הנזק העצבי תלויה בחומרת הנזק. חלק מהעצבים יכולים לעבור רגנרציה איטית, בקצב של כ-1 אינץ' בחודש – כך שיידרשו 12-18 חודשים עד התאוששות עצבית.

 

 

Br J Anaesth. Published online September 4, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני