חדשות

עדויות חדשות מצביעות על מספר גורמי סיכון לנוירופתיה על-רקע טיפול כימותרפי (JAMA Network Open)

28/02/2021

 

בחולים מבוגרים עם ריכוז המוגלובין נמוך יותר ומדד מסת גוף נמוך יותר, בפרט נשים, קיים סיכון מוגבר לנוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

החוקרים בחנו משתנים דמוגרפיים וגורמים קליניים על-סמך בדיקות דם לפני טיפול כימותרפי שניתן ל-333 חולים (גיל חציוני של 58 שנים, 80% נשים) שטופלו ב-Paclitaxel (228 חולים) או Oxaliplatin (105 חולים) במרפאות סרטן ומוסדות אקדמיים באוסטרליה.

 

הממאירויות הנפוצות כללו סרטן שד (41.4%), סרטן מעי גס ורקטום (24.9%) וסרטן שחלות (11.1%); 5% מהחולים קיבלו טיפול כימותרפי קודם בעל רעילות עצבית ו-26% קיבלו במקביל Paclitaxel ו-Carboplatin. חציון משך הטיפול עמד על 13 שבועות.

 

הערכת נוירופתיה בוצעה 3 עד 12 חודשים לאחר-טיפול. חומרת נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי נבחנה אל מול גורמים קליניים בתוך 30 ימים לפני התחלת טיפול כימותרפי.

 

מרבית המשתתפים במחקר (71.5%) אובחנו עם נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי בדרגה 1 ומעלה. באלו עם ריכוז המוגלובין נמוך לפני-טיפול תועדה נוירופתיה היקפית בדרגה חמורה יותר לאחר הטיפול: חציון מדד משולב להערכת דרגת החומרה של נוירופתיה עמד על 5 לעומת 4 נקודות. לא היו ליקויים אחרים מחוץ לטווח התקין אשר נקשרו עם הסיכון לנוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי.

 

לאחר ניתוח רב-משתני החוקרים זיהו מספר גורמים שנקשרו עם נוירופתיה חמורה יותר, כולל ריכוז המוגלובין נמוך יותר, מדד מסת גוף גבוה יותר וגיל מבוגר יותר.

 

ממצאי המחקר עשויים לסייע בבחירת התערבויות נוספות להערכת ההשפעה של תיקון רמות המוגלובין על הסיכון לנוירופתיה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים במטרה לקבוע את ההשפעה של שינויים ברמות המוגלובין לאורך זמן ואת הקשר עם חומרת נוירופתיה.

 

JAMA Network Open, online February 15, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני