חדשות

תוצאות חיוביות לגירוי ספינאלי בתדירות גבוהה כנגד נוירופתיה סוכרתית (מתוך כנס ה-AACE)

30/05/2021

 

התקנת מערכת SCS (Spinal Cord Stimulation) הדגימה תועלת בהקלה על כאב משנית לנוירופתיה סוכרתית, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Association of Clinical Endocrinology.

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 216 מבוגרים עם נוירופתיה סוכרתית כואבת של הגפיים התחתונות, אשר לא הגיבו לטיפול שמרני. בכל המשתתפים תועד כאב בעצימות 5 ס"מ ומעלה בסולם VAS ובכולם ריכוז המוגלובין מסוכרר היה נמוך מ-10%.

 

מחצית מהמשתתפים קיבלו רק טיפול שמרני, כולל טיפול תרופתי קו-ראשון (Pregabalin, Gabapentin, Duloxetine), תכשירי קו-שני (נוגדי-פרכוס אחרים דוגמת Carbamzepine, Venlafaxine או נוגדי-דיכאון טריציקליים), או תכשירים אחרים כמו אופיואידים או משככים כאבים דרך הוריד.

 

במחצית השנייה הושתלה מערכת SCS וחולים אלו עברו גירוי זמני למשך 5-7 ימים עם לידים מילעוריים שהונחו לאורך T8 עד T11. במידה ותועדה תגובה, הם התאימו להשתלת קוצב קבוע, לרוב בגב התחתון.

 

באשר לבטיחות, בקבוצת ההתערבות תועדו שלושה זיהומים, שניים מהם דרשו הוצאת המערכת (2%).

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו שינויים במדד מסת הגוף או בריכוז המוגלובין מסוכרר במהלך המחקר.

 

לאחר שישה חודשים, 82% מהמשתתפים בזרוע הטיפול הקונבנציונאלי יכלו לחצות לקבוצה השנייה, כלומר נרשמה הקלה של פחות מ-50% בכאב, חוסר שביעות רצון מהטיפול והחוקרים הסכימו כי יש מקום לטיפול תרופתי. בשלב הארכה זו, באלו עם מערכת SCS תועד המשך הקלה בכאב, כאשר מדד VAS הממוצע עמד על 1.7 לאחר 12 חודשים.

 

החוקרים מדווחים כי 85% מהחולים בזרוע ההתערבות הוגדרו כמגיבים לטיפול עם ירידה של 50% ומעלה בכאב. בנוסף לזאת, ב-60% תועדה נסיגה בכאב, אשר הוגדרה כמדד VAS קטן מ-3.0 ס"מ לאורך שישה חודשים עוקבים.  מצד שני, בזרוע הטיפול הקונבנציונאלי לא תועדה ירידה משמעותית במדדי כאב הממוצע, כאשר בלמעלה ממחצית מהמטופלים תועדה החמרה בכאב הראשוני ורק ב-5% נרשמה תגובה לטיפול.

 

שיעורי תגובה אלו נותרו יציבים ועמדו על 86% לאחר 12 חודשים. החוקרים מתכננים להמשיך לעקוב אחר החולים למשך 24 חודשים.

 

מתוך כנס ה-AACE

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני