חדשות

גירוי חוט שדרה מביא להקלה ממושכת בכאב על-רקע נוירופתיה סוכרתית (מתוך כנס ה-ADA)

03/07/2021

 

גירוי חוט שדרה (Spinal Cord Stimulation) בתדירות גבוהה מביא להקלה ממושכת בכאב ולשיפור איכות החיים של חולים עם כאב על-רקע נוירופתיה סוכרתית לאחר כישלון טיפול שמרני, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס ה-ADA (American Diabetes Association).

 

מחקר SENZA-PDN כלל 216 חולים (גיל ממוצע של 61 שנים, 63% גברים) עם נוירופתיה סוכרתית כואבת ועמידה לטיפול, כאשר 103 חולקו באקראי לטיפול שמרני ו-113 חולקו לטיפול סטנדרטי עם גירוי חוט שדרה בתדירות גבוהה (10 קילו-הרץ).

 

מאפייני הבסיס של משתתפים בשתי הקבוצות היו דומים. מרבית החולים סבלו מסוכרת מסוג 2 במשך למעלה מ-12 שנים, בממוצע, וסבלו מתסמיני נוירופתיה היקפית במשך למעלה משבע שנים. בעת הגיוס למחקר, כל החולים סבלו מכאב בגפה תחתונה בעוצמה של לפחות 5 ס"מ לפי סולם VAS (Visual Analog Scale).

 

החוקרים מדווחים על ירידה משמעותית בכאב שתועדה לאחר שלושה חודשים ונותרה עד לאחר 12 חודשים בזרוע הטיפול בגירוי חוט שדרה.

 

לאחר 6 חודשים, החולים קיבלו את האפשרות לחצות לקבוצה המקבילה במידה ולא חלה הקלה מספקת בכאב. לא תועדו מקרים בהם חולה בזרוע הטיפול בגירוי חוט שדרה ביקש לעבור לקבוצה השניה, בעוד ש-82% מהחולים בזרוע הטיפול השמרני חצו לזרוע הטיפול בגירוי חוט שדרה, עדות להקלה לא-מספקת בכאב עם טיפול שמרני בלבד.

 

מהנתונים לאחר 12 חודשים עלה תועלת ברורה וממושכת לגירוי חוט שדרה בתדירות גבוהה להקלה על כאב בגפה תחתונה, כאב המפריע לחיי יומיום ואיכות שינה. .

 

בתקופה שבין 6 חודשים ועד 12 חודשים, 86% מהחולים בזרוע גירוי חוט שדרה הגיבו לטיפול עם הקלה של לפחות 50% בכאב, בהשוואה למצב בתחילת המחקר.

 

מעניין לציין כי חולים בזרוע גירוי חוט שדרה דיווחו על שיפור בתפקוד נוירולוגי, כולל תפקוד מוטורי, סנסורי והחזרים. מדובר בפעם הראשונה בה תועד שיפור כזה במחקר אקראי ומבוקר להערכת תוצאות טיפול גירוי חוט שדרה. ההשלכות המלאות של ממצאים אלו עדיין אינן ידועות.

 

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר במחקר כללו זיהומים, שתועדו ב-8 מבין 154 חולים בזרוע גירוי חוט שדרה (5.2%), כאשר שלושה חלפו עם טיפול שמרני וחמישה דרשו הסרת ההתקן.

 

ממצאי המחקר לאחר 12 חודשים שהוצגו כעת תומכים בממצאים לאחר 6 חודשים אשר פורסמו בעבר בכתב העת JAMA Neurology.

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה ב-MDEdge

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני