חדשות

נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות קוגניטיבית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Journal of Diabetes and its Complications)

21/11/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Diabetes and its Complications עולה כי נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות קוגניטיבית. עם זאת, מנתוני מחקר GRADE (Glycemia Reduction Approaches in Diabetes Study) עולה כי אין קשר בין נוירופתיה אוטונומית קרדיווסקולארית ובין התפקוד הקוגניטיבי.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 4,559 משתתפים במחקר GRADE עם סוכרת מסוג 2 במשך פחות מעשור, עם ריכוז המוגלובין מסוכרר בתחילת המחקר בטווח 6.8% עד 8.5% וקצב פינוי גלומרולארי משוער של 30 מ"ל/דקה או גבוה יותר.

 

מדד Michigan Neuropathy Screening Instrument שימש להערכת נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת ומדדי וריאביליות קצב לב שימשו להערכת נוירופתיה אוטונומית קרדיווסקולארית. המשתתפים השלימו מספר מבחנים להערכת התפקוד הקוגניטיבי.

 

מבין המשתתפים במחקר, ב-27.5% תועדה אבחנה דפיניטיבית של נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת וב-9.8% תועדה נוירופתיה אוטונומית קרדיווסקולארית. לאחר תקנון למשתנים שונים, נוכחות נוירופתיה היקפית לוותה במדדים נמוכים יותר במבחן Digit Symbol Substitution Test, אם כי רק 1.2% מהשונות בציון במבחן זה נבעה מנוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת בלבד.

 

לאחר תקנון למשתנים שונים, לא תועד קשר מובהק סטטיסטית בין אבחנה דפיניטיבית של נוירופתיה אוטונומית קרדיווסקולארית ובין כל סמן קוגניטיבי. החוקרים מציינים כי הם לא הופתעו מהעדר הקשר בין נוירופתיה אוטונומית קרדיווסקולארית ובין תפקוד קוגניטיבי.

 

במודלים המתוקנים באופן מלא, לא תואר קשר בין רמות hs-CRP, המוגלובין מסוכרר, לחץ דם סיסטולי וצריכת אלכוהול ובין נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת. החוקרים זיהו קשר בין רמות LDL ובין אבחנה דפיניטיבית של נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת, אך לא זוהה קשר עם נוירופתיה היקפית רציפה. היקף המותניים ויחס אלבומין:קריאטינין בשתן היו המשתנים המנבאים המשמעותיים ביותר לקשר בין נוירופתיה היקפית וליקוי קוגניטיבי.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את המנגנונים האפשריים בבסיס הקשר בין נוירופתיה היקפית על-רקע סוכרת ובין הידרדרות קוגניטיבית.

 

Journal of Diabetes and its Complications 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני