חדשות

פרוצדורה זעיר פולשנית לטיפול בגרורות לעצמות עשויה לשפר תפקוד ולהקל על כאב (מתוך כנס ה-AAOS)

24/09/2021

 

אבלציה זעיר פולשנית, אוסטיאופלסטיה עם בלון, חיזוק עם צמנט וקיבוע פנימי (AORIF, או Ablation, Balloon Osteoplasty, Cement Reinforcement, and Internal Fixation) עשויה לשפר כאב, מצב תפקודי ואיכות חיים בחולים עם גרורות לשלד, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

החוקרים השלימו הערכה של תוצאות כאב ותפקוד לפני-ניתוח ולאחריו, במטרה לקבוע את השיפור בחולים עם גרורות אוסטיאוליטיות לשלד באזור האצטבולום, אשר עברו פרוצדורת AORIF זעיר-פולשנית. הם גם בחנו את שיעור הזיהומים, צורך בעירויים, משך אשפוז, אשפוזים חוזרים בתוך 30 ימים, שברי אצטבולום בשלב מאוחר יותר וצורך בהמרה לניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך.

 

כאשר החוקרים בחנו את הכאב והתוצאות התפקודיות לאחר שבועיים, 25 חולים שהיו ניידים נותרו ניידים עם הקלה בכאב ושיפור בתפקוד. 14 מבין 17 החולים שלא היו אמבולטוריים הפכו ניידים בעזרת מקל הליכה או הליכון.

 

מהתוצאות עולה כי לא היו מקרים של זיהום באתר ניתוח, צורך בהמרה לניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך, אשפוז חוזר או עיכוב במתן טיפול אונקולוגי על-רקע הפרוצדורה הזעיר פולשנית.

 

באמצעות פרוצדורה זעיר-פולשנית זו ניתן להפחית את הסיכון לסיבוכים על-רקע ניתוח פתוח, כולל זיהומים, עיכוב בריפוי פצע, אשפוז ממושך ושיקום ארוך, כאשר החולים יכולים לקבל טיפול כימותרפי מציל-חיים מיד לאחר הפרוצדורה הפולשנית.

 

מתוך כנס ה-AAOS

 

לידיעה ב-Healio

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני