חדשות

פיזיותרפיה עשויה להפחית את הסיכון לשימוש ממושך באופיואידים לאחר החלפת מפרק ברך (JAMA Network Open)

31/10/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי פיזיותרפיה לפני ניתוח ומיד לאחר-ניתוח החלפה מלאה של מפרק ברך עשויה להפחית את הסיכון לשימוש ממושך באופיואידים.

 

במטרה לקבוע את הקשר בין פיזיותרפיה ובין שימוש ממושך באופיואידים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך, החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל נתונים אודות 67,322 חולים שעברו את ההתערבות הניתוחית בין תחילת שנת 2001 ועד סוף שנת 2016.

 

מהנתונים עולה כי 38,408 חולים לא נחשפו בעבר לאופיואידים, בעוד ש-28,914 חולים קיבלו טיפול בתרופות אלו בעבר. התוצאים שנבחנו כללו השלמת טיפולי פיזיותרפיה לפני-ניתוח או לאחר-ניתוח, כמו גם את מספר מפגשי פיזיותרפיה ומסגרת הזמנים בה בוצעו הטיפולים.

 

מהנתונים עולה כי השלמת טיפולי פיזיותרפיה לפני ניתוח החלפת מפרק ברך לוותה בסיכוי נמוך יותר לשימוש ארוך-טווח באופיואידים, הן בקרב אלו ללא היסטוריה של חשיפה לאופיואידים בעבר והן באלו שנחשפו לתרופות אלו. תרגילי פיזיותרפיה לאחר הניתוח לוו בסיכון מופחת לשימוש ממושך באופיואידים רק בקבוצת החולים שנחשפו בעבר לאופיואידים.

 

עוד עולה מהנתונים כי בהשוואה לחולים שהשלימו עד 5 מפגשי פיזיותרפיה לאחר הניתוח, באלו עם חשיפה קודמת לאופיואידים שהשלימו שישה מפגשים ומעלה תועד סיכון מופחת לשימוש ארוך-טווח באופיואידים. בנוסף, התחלת פיזיותרפיה בתוך 30 ימים לאחר הניתוח לוותה בסיכון מופחת לשימוש ממושך באופיואידים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אופיואידים מהווים את הטיפול העיקרי לשיכוך כאבים לאחר החלפת מפרק ברך. עם זאת, מרשמים לאופיואידים לאחר ניתוחים אורתופדיים מהווים פעמים רבות את נקודת הפתיחה לשימוש ממושך בתרופות אלו. ממצאי המחקר מעידים כי פיזיותרפיה עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לשימוש ממושך באפיואידים לאחר ניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך.

 

JAMA Network Open 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני