חדשות

חומצות שומן אומגה-שלוש עשויות להגן על המוח מפני זיהום אוויר (Neurology)

19/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב נשים מבוגרות חומצות שומן אומגה-שלוש ארוכות-שרשרת עשויות להגן על המוח מפני סיבוכים אפשריים משנית לחשיפה לזיהום אוויר.

 

 במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם רמות חומצות שומן אומגה-שלוש עשויות להשפיע על רעילות עקב חשיפה לחומר חלקיקי בקוטר של עד 2.5 מיקרון (PM 2.5) על תאי עצב במוח במראה תקין בקרב קשישות ללא-דמנציה.

 

מדגם המחקר כלל 1,135 נשים בגילאי 65-80 שנים, ללא דמנציה, אשר נכללו במחקר תצפיתי בין השנים 1996-1999 והשלימו בדיקת MRI של המוח בשנים 2005-2006. החוקרים בחנו את החשיפה הממוצעת לחומר חלקיקי קטן לאורך שלוש שנים לפני בדיקת ה-MRI על-פי כתובת המגורים של הנשים. במחקר נבחן הקשר בין רמות חומצות שומן אומגה-שלוש ארוכות-שרשרת בכדוריות דם אדומות וחשיפה לחומר חלקיקי קטן עם נפח המוח.

 

לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, בקרב משתתפים עם רמות חומצות שומן אומגה-שלוש גבוהות יותר בכדוריות דם אדומות תועדו נפחים גדולים יותר של החומר הלבן וההיפוקמפוס. כל עליה של 2.02% במדד חומצות שומן אומגה-שלוש לוותה בעליה של 5.03 סמ"ק בנפח החומר הלבן ועליה של 0.08 סמ"ק בנפח ההיפוקמפוס. הקשר בין רמות DHA ו-EPA בכדוריות דם אדומות היה דומה.

 

החוקרים מדווחים כי רמות חומצת שומן אומגה-שלוש גבוהות יותר החלישו את הקשר ההפוך בין חשיפה לחומר חלקיקי עדין ובין נפח החומר הלבן בכלל המוח ובמספר אזורים (פרונטאלי, פריאטלי וטמפוראלי), אך לריכוז חומצות שומן אומגה-שלוש לא הייתה השפעה על אזורים אחרים במוח.

 

ממצאי המחקר הפרוספקטיבי בנשים קשישות מצביעים על התועלת של חומצות שומן אומגה-שלוש ארוכות-שרשרת על המוח המזדקן, כולל הגנה אפשרית מפני השפעות שליליות של זיהום אוויר על נפח החומר הלבן.

 

 

Neurology July 15, 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני