חדשות

פרופ דיוויד חייט, מייסד ונשיא המכון הלאומי לסרטן בפריז בכנס וירטואלי בינ''ל: ''חימום טבק וסיגריות אלקטרוניות עשויים להוות חלופות בטוחות יותר עבור מעשנים הממשיכים לעשן סיגריות בעירות'' (IPPMEDIA)

05/10/2020

מקור: IPPMEDIA

"למרות הניסיונות של מדינות רבות להעלות את המודעות להשלכות הבריאותיות של העישון, הוא ממשיך להיות אחד הגורמים העיקריים למחלות רבות. עלינו כרופאים לעשות משהו בכדי להתמודד עם בעיה זו, לא רק למעשנים הבודדים אלא גם לכלל האוכלוסייה ולמעשנים הפסיביים" כך קבעו מדענים ואנשי מקצוע בתחום הרפואה במסגרת ועידת שעסקה בהפחתת נזקי הטבק (THR) והתקיימה באופן מקוון מסופיה, בולגריה ב-10/9/20. הועידה דנה בעדויות האחרונות העומדות מאחורי מוצרים ללא עשן והתייחסו לנושאים מרכזיים הקשורים להפחתת נזקי טבק.

כהצהרת פתיחה, הוסכם לראשונה בין מומחים עצמאיים אלה שלמרות ניסיונותיהן של מדינות רבות להעלות את המודעות סביב ההשלכות הקטלניות של עישון, הוא ממשיך להיות אחד הגורמים העיקריים למחלות רבות ברחבי העולם.

לכן, "עלינו כרופאים לעשות משהו בכדי להתמודד עם בעיה זו לא רק למעשנים הבודדים אלא גם לכלל האוכלוסייה ולמעשנים הפסיביים", קבע פרופסור דייוויד חייט (בתמונה) שהיה הראשון שהציג בסמינר המקוון.

חייט, שהוא ראש המחלקה לאונקולוגיה רפואית בבית החולים בפריז מאז 1990, וגם מייסד ונשיא כבוד של המכון הלאומי לסרטן בפריז, מספר כי התחיל להכיר באחריות הרבה שנופלת על גבו, "כמי שאחראי על תוכנית הסרטן הלאומית, הייתי צריך לעשות כל שביכולתנו בצרפת כדי לנסות לצמצם את מספר המעשנים במדינה' ואת המחלות הקשורות לטבק. על מנת לעשות זאת, היינו צריכים ליישם מספר אמצעים להגנה על 1.8 מיליון המעשנים בצרפת" "אמר

כמי שמתנגד לעישון טבק בעצמו, הוא ממליץ לארגונים וחברות רבות לפעול למניעת עישון. לדעתו,  המדיניות נגד עישון שנהוגה כעת במקומות רבים בעולם כושלת.

בסקירתו הוא ממשיך ומפרט את הסכנה בעישון, בעיקר בגלל שריפת הטבק, המכיל יותר מ- 6,000 כימיקלים וחלקיקים אולטרה עדיניםהרוב (כמעט 80%ֵֵ) הם מסרטנים או מסרטנים פוטנציאלייםויש לכך  הוכחות מדעיות: ככל שאדם נחשף יותר זמן לחומרים כימיים ומסרטנים אלה כך עולה הסיכון להתפתחות סרטן .

לכן, חייט סבור כי זה גם באחריותו להכיר בכך שישנן חלופות לעישון המפחיתות את הנזק לעישון באופן כללי, אף שהוא טוען כי הפסקת עישון טבק היא ללא ספק האפשרות הטובה ביותר.

חייט מציין כי באפריל 2019 אישר ה- FDA את שיווק  ה- IQOS כמערכת חימום טבק המכילה פחות כימיקלים רעילים מאשר עשן סיגריות ורבים מהרעלים שזוהו נמצאים ברמות נמוכות יותר מאשר בעשן סיגריות.

לפיכך, חייט מודה כי חדשנות כמו חימום טבק וסיגריות אלקטרוניות יכול להוביל למסלול של חלופות חדשות ובטוחות יותר עבור המעשנים מאשר המשך עישון סיגריות בוערות.

 

בעקבות סקירתו של פרופ חייט, דן ד"ר אפריין קמברונרו מורגה, מומחה באונקולוגיה  במרכז הסרטן בקוסטה ריקה, בהמשך "הפחתת פגיעה מטבק במאה ה -21: כיצד נוכל להציל חיים מהשפעות הטבק והפחתת נזק במחלות סרטן. "

ד"ר מורגה הזכיר לקהל הווירטואלי ש"שמונה מיליון בני אדם נהרגים בגלל מחלות הקשורות לעישון טבק ברחבי העולם ועישון הוא הגורם המוביל לסרטן. " אם שום דבר לא ישתנה, אז לאורך זמן מיליארדי בני אדם  ימותו וזו בעיה מונומנטלית לבריאות הציבור לכל מדינה", הוא מציין.

מכאן הוא מעלה את השאלה : אז מה ניתן לעשות כדי להפחית את התחלואה והתמותה הנגרמים כתוצאה משימוש בטבק כך נולד המושג הפחתת נזק מטבק (THR) והמטרה היא להוריד את הסיכונים הבריאותיים לאנשים פרטיים ולחברה רחבה יותר הקשורים לשימוש במוצרי טבק.

למרות הביקורות הרבות נגד THR בעיקר על המשך קידומו של חומר ממכר (ניקוטין) ובטיחותו הבלתי מוכחת לטווח הארוך, יעילות לא ברורה בהפסקת עישון ולהפחתתו והיותו פתח למשיכת בני הנוער, אשר ד"ר מורגה מודה כי כל הטיעונים הללו תקפים, שכן עלינו לזכור שכל צורות הטבק מסוכנות ואין רמת חשיפה בטוח,  הוא מוסיף: "אין מטה קסמים שיגרום לאנשים להפסיק לעשן, אך עלינו להשתמש בכל העומד לרשותנו כדי למנוע התחלת עישון כדי לעזור למעשנים להפסיק לעשן."

ד"ר מורגה משוכנע שיש להסדיר את אופן הרישוי והשיווק של מוצרי טבק.

מבחינה היסטורית, הוא מסביר, חברות הטבק רימו את הציבור ובשנים 1950-1960בעבר היו  אסטרטגיות פרסום של חברות טבק שטענו כי סיגריות מסוימות מסוכנות פחות מאחרות. גם כיום, אסטרטגיות אלה עדיין קיימות ומייצרות בלבול רב בקרב האוכלוסייה והמעשנים. זו הסיבה שהוא אומר, "יש צורך לפרסם מידע ברור על חלופות מבוססות מדע", במיוחד כשתלמידי תיכון רבים צורכים סוג זה של מוצרים.

ד"ר מורגה טוען שהעובדה שמוצרי טבק הניתנים לשינוי, כאסטרטגיה להפחתת נזק בלבד, לא יצליחו להועיל באופן משמעותי לבריאות הציבור הכללית. הוא מסכם ואומר, "המטרה שלנו לטווח הארוך היא להגן על אנשים שאינם מעשנים כך שלא ייעשנו כלל."

כדי לתמוך בהתמודדותו של ד"ר מורגה על הפחתת פגיעה מטבק, הציג פרופ גאורגי מומקוב , יו"ר האגודה המדעית לבולגריה לרוקחות, פרמקולוג ומרצה במחלקה לפרמקולוגיה, פרמקותרפיה וטוקסיקולוגיה בפקולטה לרוקחות של האוניברסיטה הרפואית בסופיה. כמה עובדות מדעיות.

מומקוב, שהוא המחבר של למעלה מ -150 פרסומים הקשורים לטבק בכתבי עת מדעיים, הדגיש בעיקר את  כוחו הממכר של ניקוטין ואת התרכובות הכימיות של העשן הרעיל המסרטן שעלול לפגוע בתאי גופנונקודה מרכזית נוספת שהוא מציין  היא תהליך הפחתת הפגיעה: "חומרים רעילים הקשורים לשריפה הם הגורם העיקרי למחלות הקשורות לעישוןהטמפרטורות הגבוהות בקצה הדולק של סיגריה בוערת, מעל 600 מעלות, גורמות למספר רב של תגובות כימיות המפרקות את הטבק לאלפי כימיקלים המופיעים בעשן הסיגריותרבים נחשבים למזיקים, ויחד הם מוכרים כגורם העיקרי למחלות הקשורות לעישון ".

לכן, הוא מציין שאישור ה- FDA למערכת חימום הטבק IQOS אינו מפתיע שכן מערכת IQOS מחממת טבק אך אינה שורפת אות, דבר מפחית באופן משמעותי את הייצור של כימיקלים מזיקים ועלולים להזיק.

פרופ גאורגי מומקוב טוען עוד כי מחקרים מדעיים הראו כי מעבר לחלוטין מסיגריות קונבנציונליות למערכת IQOS מפחית באופן משמעותי את החשיפה לכימיקלים מזיקים או שעלולים להזיק. הוא מתנגד חריף לשימוש בסיגריות וסבור שהשימוש ב- IQOS הוא דוגמה ייחודית לאסטרטגיית גמילה מעישון.

לבסוף הקרדיולוגיתד"ר ראדה פרוקופובה , שהיא ראש המחלקה לקרדיולוגיה במרפאה הפנימית של סופיה מאז 2014, הציעה נתונים עובדתיים מהפרקטיקה הקרדיולוגית שלה.

ד"ר פרוקופובה טוענת כי מעטים האנשים שמבינים כי גירויים רעילים קשורים למחלות לב וכלי דם ונשימה. היא חוזרת ומדגישה את העובדה שעשן הטבק מורכב מאלפי כימיקלים, כולל לפחות 70 שידועים כגורמים לסרטן. תלות בטבק מתרחשת כשאדם זקוק לניקוטין ולא יכול להפסיק להשתמש בו.

היא מציינת שאין ולו רופא אחד שלא ניסה לשכנע את מטופליו להפסיק לעשן.,  אך כידוע מדובר עדיין בבעיה קשה . זו הסיבה, מבחינת ד"ר פרוקופובהשהאלטרנטיבות הקיימות להפסקת עישון באמצעות חימום מוצרי טבק עשויות להוות מענה לצרכיהם של אנשים שאינם מצליחים להפסיק לעשן .

לדעתה, בעולם שבו צריכת טבק עדיין נפוצה ואפילו עדיין צומחת באזורים מסוימים, האסטרטגיה הטובה ביותר שרופאים יכולים להציע לעת עתה עבור מעשנים שאינם מצליחים להיגמל  היא אסטרטגיית ה- THR , שעשויה להפחית את ההשפעות השליליות של העישון על הבריאות.

.להערכתה, העדויות המדעיות שהוצגו בכנס על שימוש בגישת ה-THR תומכות בשימוש במוצרים ללא עשן , כמו IQOS או מוצרים דומים אחרים,  כבחירות עדיפות עבור מעשנים שאינם מצליחים להיגמל ושאחרת ימשיכו לעשן סיגריות בעירות. היא מסכמת שמדע ורק מדע, צריך לכוון את מדיניות בריאות הציבור בתחום הטבק והניקוטין.

 לדיווח ב-IPPMEDIA 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני