חדשות

טיפול בקרינת פרוטונים ו-Gabapentin מביא לשיפור הטיפול בחולים עם סרטן ראש וצוואר (מתוך כנס מטעם ה-ASTRO)

08/11/2020

 

טיפול בקרינת פרוטונים ו-Gabapentin עשויים להוביל לשיפור הטיפול בחולים עם סרטן ראש וצוואר, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ASTRO (American Society for Radiation Oncology).

 

במחקר הראשון נערכה השוואה בין טיפול בקרינת פרוטונים ובין IMRT (Intensity-Modulated Radiotherapy). מדגם המחקר כלל 61 חולים עם סרטן בחלל הפה והלוע בשלב III/IVA (92% גברים, למעלה מ-98% נמצאו חיוביים לנגיף HPV). חולים אלו עברו התערבות ניתוחית עם דיסקציה צווארית. לאור ממצאים פתולוגיים בקשריות לימפה, הייתה התוויה לטיפול קרינתי.

 

מבין המשתתפים במחקר, 76% קיבלו טיפול בקרינת פרוטונים שניתן לאזורי קשריות בסיכון בלבד. יתר 24% החולים קיבלו טיפול קונבנציונאלי בקרינת IMRT, לאור העדר כיסוי ביטוחי. מבין המשתתפים במחקר, 38% קיבלו במקביל טיפול כימותרפי.

 

כמעט כל המדדים להערכת איכות החיים של החולים הצביעו על תוצאות טובות יותר משמעותית בחולים לאחר טיפול בקרינת פרוטונים, בהשוואה לקרינת IMRT, אם כי התוצאות באשר לתסמיני יובש בפה לא היו מובהקות סטטיסטית.

 

בסך הכול, תועדו רק שישה אירועי רעילות בדרגה 3 בקרב חולים שקיבלו כל אחת מצורות הטיפול הקרינתי ולא תועדו כלל אירועים חריגים לאחר שלושה חודשים מהטיפול. טיפול בקרינת פרוטונים נסבל כל-כך טוב על-ידי אחד המשתתפים במחקר עד שהוא הלך לגלוש יום לאחר השלמת פרוטוקול הטפול. מנגד, עם טיפול קרינתי קונבנציונאלי, מרבית החולים נדרשו לרוב לחודש ומעלה להתאוששות.

 

במחקר השני נבחנה התועלת של טיפול מניעתי ב-Gabapentin בחולים עם ממאירות ראש וצוואר שהשלימו טיפול קרינתי.

 

המחקר כלל 139 חולים עם ממאירות ראש וצוואר לאחר טיפול קרינתי או כימו-קרינתי עם טיפול מונע ב- Gabapentin. התוצאות בחולים אלו נבחנו אל מול 49 ביקורות היסטוריות תואמות של חולים שלא קיבלו את הטיפול המונע.

 

החוקרים מדווחים כי טיפול באופיואידים נדרש לאיזון כאבים ב-39% מהחולים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-78% מאלו שלא קיבלו טיפול ב-Gabapentin. הבדל זה מצביע על ירידה של 50% בצורך באופיואידים להשגת איזון כאב.

 

טיפול מונע ב- Gabapentin לווה גם בחציון זמן ארוך יותר משמעותית עד לצורך בטיפול נרקוטי. שימוש ראשון באופיואידים תועד שבועיים מאוחר יותר בקרב חולים שטופלו ב- Gabapentin, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול מונע ב- Gabapentin. כמו כן, בחולים קבוצת ההתערבות, חציון משך הטיפול באופיואידים היה קצר ב-7.3 שבועות.

 

החוקרים מסבירים כי לאחר הטיפול הקרינתי ישנה השפעה משולבת של נזק לרקמה ולריריות בעקבות הטפול והחולים סובלים מכאב עז. ממצאי המחקר הנ"ל תומכים בתועלת של Gabapentin כטיפול מונע.

 

מתוך כנס מטעם ה-ASTRO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני