חדשות

שיפור דפוסי אכילה נפוץ בבני נוער לאחר ניתוח בריאטרי (מתוך כנס ה-Obesity Week)

09/11/2020

 

בקרב מטופלים צעירים עם השמנה חמורה ודפוסי אכילה לא-מאורגנים - אכילה רציפה, אכילת-יתר ואכילה בולמוסית – באלו לאחר ניתוח בריאטרי חל שיפור בדפוסי האכילה, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס ה-Obesity Week.

 

החוקרים בחנו את שיעורי הפרעות בדפוסי אכילה בקרב למעלה מ-200 מתבגרים בגילאי 13-18 שנים, אשר סבלו מהשמנה חמורה, מהם 141 משתתפים (מדד מסת גוף ממוצע של 51.5 ק"ג למטר בריבוע) שהופנו לניתוח בריאטרי בגיל ממוצע של 16.8 שנים ו-83 ביקורות (מדד מסת גוף ממוצע של 46.9 ק"ג למטר בריבוע) בגיל ומין דומה.

 

בתחילת המחקר (לפני ניתוח), שיעורי הפרעה בדפוסי אכילה בקרב מתבגרים בשתי הקבוצות נעו בין 11% עד 50%, עם שיעורים גבוהים יותר באלו שהמשיכו לניתוח בריאטרי.

 

לאחר שש שנים, החוקרים הצליחו לאסוף נתונים אודות 123 מתבגרים בקבוצת הניתוח הבריאטרי (מדד מסת גוף ממוצע של 39.7 ק"ג למטר בריבוע) ו-63 ביקורות (מדד מסת גוף ממוצע של 52.6 ק"ג למטר בריבוע).

 

המשתתפים מילאו שאלונים בתחילת המחקר ולאחר שש שנים במטרה לזהות שלוש הפרעות בדפוסי אכילה: אכילה רציפה (אכילה באופן לא-מתוכנן ורציף בין ארוחות וחטיפים), אכילת-יתר (אכילה של כמות גדולה של מזון ללא אובדן שליטה) ואכילה בולמוסית (אכילת כמות גדולה של מזון עם אובדן שליטה).

 

שיעורי אכילה רציפה, אכילת-יתר ואכילה בולמוסית ירדו בקבוצת הנערים לאחר ניתוח בריאטרי (מ-50%, 40% ו-30%, בהתאמה, ל-17%, 5% ו-1%, בהתאמה). מנגד, בקבוצת הביקורת נרשמה ירידה רק בשיעורי אכילה רציפה ואכילת יתר (מ-40% ו-22%, בהתאמה, ל-24% ו-7%, בהתאמה), לצד עליה בשיעורי אכילה בולמוסית.

 

ממצאי המחקר מדגישים כי מבוגרים צעירים עם השמנה חמורה ועיקשת מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים וכי ישנה חשיבות למעקב צמוד אחר הפרעות בדפוסי אכילה בכלל המטופלים הללו, בין אם מופנים לניתוח בריאטרי ובין אם לאו.

 

מתוך כנס ה-Obesity Week

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני