חדשות

האם נוגדי-דיכאון עלולים לפגוע ביעילות MDMA להקלה על PTSD? (מתוך Psychopharmacol)

11/02/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Psychopharmacology עולה כי שימוש בתרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) עשוי להפחית את התגובה לטיפול פסיכותרפיה עם MDMA (Methylenedioxymethamphetmaine) כנגד תסמונת דחק בתר חבלתית (Posttraumatic Stress Disorder, או PTSD), גם בחולים שהפסיקו את הטיפול ב-SSRI.

 

החוקרים אספו נתונים מארבעה מחקרים בשלב 2 להערכת פסיכותרפיה עם MDMA. במטרה לקבוע את ההשפעה של הפסקת טיפול בנוגדי-דיכאון, משתתפים שחולקו באקראי לקבלת MDMA במינון של 75-125 מ"ג חולקו לשתי קבוצות: 16 חולים הפסיקו את הטיפול ב-SSRI לפני מתן MDMA ו-34 חולים לא הפסיקו את הטיפול בנוגדי-דיכאון.

 

מהנתונים עולה כי בשתי הקבוצות תועדו מאפיינים דמוגרפיים דומים, כמו גם דמיון בחומרת דיכאון ו-PTSD בתחילת המחקר. המשתתפים במחקרים אובחנו עם PTSD כרוני (תסמינים שנמשכו למעלה משישה חודשים). מדדי חומרת ההפרעה לפי CAPS-IV (Clinician-Administered PTSD Scale for DSM IV) עמדו על 50 נקודות ומעלה.

 

לאחר פסיכותרפיה עם MDMA, בקבוצת החולים בהם לא הופסק הטיפול בנוגדי-דיכאון תועדו מדדי CAPS-IV נמוכים יותר (טובים יותר) בהשוואה לאלו שתועדו בקרב חולים שהפסיקו את הטיפול ב-SSRI (ממוצע של 45.7 לעומת 70.3, בהתאמה, p=0.009). שיעור גבוה יותר של חולים שלא הפסיקו את הטיפול ב-SSRI לא ענו עוד על קריטריוני PTSD בתום המחקר (63.6% לעומת 25.0%, בהתאמה).

 

בקרב חולים שלא הפסיקו את הטיפול ב-SSRI מדדי חומרת תסמיני דיכאון היו נמוכים יותר, בהשוואה לחולים שהפסיקו את הטיפול בנוגדי-דיכאון (ממוצע של 12.7 לעומת 22.6 נקודות, בהתאמה, p=0.010).

 

עוד מדווחים החוקרים על הבדלים בין הקבוצות בערכי שיא לחץ דם סיסטולי (p=0.043) ובערכי שיא לחץ דם דיאסטולי (p=0.032).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חשיפה לאחרונה לנוגדי-דיכאון ממשפחת SSRI עשויה להפחית את התגובה לטיפול בפסיכותרפיה עם MDMA בחולים עם תסמונת דחק בתר חבלתית.

 

Psychopharmacol. Published November 21, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני