חדשות

עליה בהיקף האשפוזים עקב קורונה מלווה בעליה בחיידקי Acinetobacter baumannii עמידים לקרבפנם (Morbidity and Mortality Weekly Report)

16/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Morbidity and Mortality Weekly Report מדווחים חוקרים כי מנתונים עדכניים עולה כי במהלך מגפת הקורונה והעליה בהיקף האשפוזים לבתי חולים של חולים עם הזיהום הנגיפי נרשמה עליה בשיעורי הקולוניזציה והתחלואה בחיידקי CRAB (Carbapenem-Resistant Acinetobacter Baumannii), פתוגן אופורטוניסטי שנקשר בעיקר עם זיהומים הנרכשים בבית חולים.

 

ב-28 במאי בשנת 2020, בית חולים בניו-ג'רזי דיווח על צבר זיהומי CRAB במהלך העליה בשיעור האשפוזים של חולים עם COVID-19. מדובר בבית חולים בעל כ-500 מיטות, המשמש כבית חולים עירוני לטיפול אקוטי.

 

בית החולים השלים חקירה וזיהה 34 חולים עם קולונוזיציה או זיהום בחיידקי CRAB עמידים לתרופות רבות, אשר נרכשו בבית החולים במהלך החודשים פברואר-עד-יולי בשנת 2020, כולל 21 חולים (62%) שאושפזו לשתי יחידות טיפול נמרץ ייעודיות לטיפול בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה.

 

בסוף חודש מרץ, עליה בשיעור האשפוזים עקב COVID-19 הובילה למחסור באנשי צוות, ציוד מיגון אישי וציוד רפואי, אלו הובילו לשינויים באמצעי ההגנה מפני זיהומים. בסוף חודש מאי, בית החולים שב לפעילות שגרה, כולל אמצעי הגנה מפני זיהומים כמקובל, על-רקע הירידה באשפוזים עקב זיהום בנגיף הקורונה, הפחתת ההשפעה על אנשי הצוות ומחסור בציוד על תפקוד בית החולים.

 

בעקבות זאת, שיעור מקרי CRAB חזר לערכים שהיו טרם מגפת הקורונה, עם עד שני מקרים בכל חודש. ההופעה של צבר מקרים זה של חיידקים עמידים לטיפול תרופתי מעידה על האפשרות להתפשטות פתוגנים עמידים לטיפול במהלך אירועים בהם חל שיבוש באמצעי ההגנה הסטנדרטיים של ביתי החולים; יש להשיב את השימוש באמצעי הגנה קונבנציונאליים מפני זיהומים מוקדם ככל הניתן.

 

מגפת הקורונה הובילה בתי חולים לנקוט באמצעים חסרי-תקדים לשמירת רצף הטיפול בחולים ולהגנה על אנשי צוות רפואי מפני זיהומים התפרצות זו מדגישה את הסיכון להתפשטות מהירה של פתוגנים עמידים לטיפול בבתי חולים בהם חלה עליה ניכרת בשיעור מקרי COVID-19 עם סיכון להתפתחות זיהומים חמורים במקרים אלו. להפחתת התפשטות זיהומים עמידים לטיפול תרופתי והסיכון להדבקה של אחרים, על בתי החולים להקפיד על ערנות ולנקוט בצעדים הנדרשים מיד עם זיהוי מצבים אלו.

 

חשוב כי המרכזים הרפואיים יקפידו על אמצעי ההגנה מפני זיהומים בצורה מיטבית בתקופות בהן חלה עליה בשיעור האשפוזים עקב הזיהום הנגיפי וינקטו בכל הפעולות האפשריות במטרה לחזור לפעילות השגרתית מוקדם ככל הניתן.

 

Morbidity and Mortality Weekly Report. 2020;69(48):1827-1831

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני