חדשות

האם ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון לסרטן שד? (American Journal of Surgery)

06/04/2021

 

בנשים עם השמנת-יתר, ניתוח בריאטרי עשוי להיות מלווה בסיכון מופחת לסרטן שד ועליה בסיכויי אבחנה בשלבים מוקדמים יותר של הממאירות, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת American Journal of Surgery.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מ-11 מחקרים, אשר כללו למעלה מ-1.1 מיליון נשים עם השמנה, כולל 105,295 נשים (9.5%) שעברו ניתוח בריאטרי. בתחילת המחקר, מדד מסת הגוף הממוצע היה דומה בנשים שעברו ניתוח בריאטרי ובקבוצת הביקורת (44.8 לעומת 44.6, בהתאמה).

 

לאחר מעקב ממוצע של 4.7 שנים בקבוצת הנשים לאחר ניתוח בריאטרי אובחנו 567 (0.54%) ממאירויות שד פולשניות, זאת בהשוואה ל-8,365 מקרים (0.84%) לאורך 2.7 שנות מעקב אחר נשים בקבוצת הביקורת.

 

הסיכון לאבחנת סרטן שד היה נמוך יותר משמעותית בקרב נשים לאחר ניתוח בריאטרי, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת (יחס סיכון של 0.50) וכך גם הסיכון לממאירות בשלב III או IV בעת האבחנה (יחס סיכון של 0.50). במקביל, בקרב נשים לאחר ניתוח בריאטרי שאובחנו עם ממאירות תועד סיכוי גבוה יותר לאבחנה של ממאירות בשלב 1 (סיכון יחסי של 1.23).

 

ממצאי המחקר מצטרפים לעדויות התומכות בהשפעות השליליות של השמנה מעבר לסיכון המוגבר למחלות לב וכלי דם. החוקרים מציעים לכלול השמנה במחשבוני הסיכון הקיימים להערכת הסיכון לסרטן שד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מובן שחשוב לשמור על משקל תקין להפחתת הסיכון לסרטן שד וכי באלו עם השמנה תתכן הפחתת הסיכון עם ירידה במשקל, בין אם באמצעות ניתוח או באמצעים אחרים. חשוב כי רופאים יכירו את הקשר החזק בין השמנה ובין הסיכון לממאירות, אשר גבוה יותר ספציפית בנשים.

 

American Journal of Surgery, online March 17, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני