חדשות

הבדלים בתגובה לטיפול ובמהלך הקליני של ממאירויות שד שליליות לקולטנים להורמונים (JAMA Netw Open)

12/04/2021

 

תתי-סוגים היסטולוגיים מסוימים של סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים הם אגרסיביים יותר עם תגובה גרועה יותר לטיפול ומהלך קליני חמור יותר, בהשוואה לאחרים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לתאר את המאפיינים הקליניים והדמוגרפיים, דפוסי טיפול והישרדות כוללת של תתי-סוגים היסטולוגיים נדירים של סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים: Medullary Carcinoma, Adenoid Cystic Carcinoma ו-Metaplastic Breast Carcinoma.

 

מחקר העוקבה התבסס על נתונים ממאגר National Cancer Database מארצות הברית והחוקרים זיהו נשים עם תתי הסוגים ההיסטולוגיים הנדירים של סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים. התוצא העיקרי של המחקר היה ההישרדות הכוללת לאחר חמש שנים.

 

מדגם המחקר כלל 8,479 נשים עם סרטן שד (גיל ממוצע של 62.6 שנים). מהנתונים עולה כי Metaplastic Carcinoma היה תת הסוג הנפוץ ביותר במדגם זה (6,867 נשים, 81%), לאחריו Adenoid Cystic Carcinoma (1,357 נשים, 16%) ורק חלק קטן אובחן עם Medullary Carcinoma (255 נשים, 3%).

 

החוקרים מדווחים כי Medullary Carcinoma אובחן בשלב מוקדם יותר בחיים (גיל חציוני של 53 שנים לעומת 62 שנים עם גידולי Adenoid Cystic Carcinoma ו-63 שנים עם Metaplastic Carcinoma).

 

שיעור הגידולים עם אימונו-היסטוכימיה שלילית לשלושת הקולטנים השתנה בין הסוג ההיסטולוגי: 22.4% מגידולי Medullary Carcinoma, 48.1% מגידולי Adenoid Cystic Carcinoma ו-53.0% מגידולי Metaplastic Carcinoma.

 

בקרב נשים עם Adenoid Cystic Carcinoma תועד סיכוי קטן יותר לקבלת טיפול קרינתי (52.4%) וכימותרפי (12.9%), בהשוואה לנשים עם Medullary Carcinoma (61.2% ו-74.5%, בהתאמה) ואלו עם Metaplastic Carcinoma (49.7% ו-68.6%, בהתאמה).

 

שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים היו טובים יותר בנשים עם Medullary Carcinoma (91.7%) ו-Adenoid Cystic Carcinoma (88.4%), בהשוואה לאלו עם Metaplastic Carcinoma (63.1%). שיעורי התמותה עמדו על 8.33% בנשים עם Adenoid Cystic Carcinoma, לעומת 36.91% באלו עם Metaplastic Carcinoma.

 

החוקרים כותבים כי ההטרוגניות בין תתי הסוגים השונים של גידולים נדירים אלו עשויה להיות בעלת ערך פרוגנוסטי ותרפואיטי.

 

JAMA Netw Open 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני