חדשות

שכיחות גבוהה של נזק כלייתי עם ספייסרים עמוסי אנטיביוטיקה בניתוחי החלפת ברך (J Bone Joint Surg Am)

14/04/2021

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgeryעולה כי נזק כלייתי מופיע בשכיחות די גבוהה בחולים המטופלים בשל זיהום סביב מפרק תותב לאחר ניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך עם ספייסרים עם ALBC (Antibiotic-Loaded Bone-Cement).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים אין נתונים רבים אודות ההיארעות, גורמי הסיכון והתוצאות של נזק כלייתי חד בחולים המטופלים ב-ALBC לאחר החלפה מלאה של מפרק הברך. הם זיהו 424 חולים שטופלו ב-455 ספיייסרים עם ALBC לאחר הסרת זיהום סביב מפרק תותב בעקבות ניתוח החלפת מפרק ברך בין 2000 עד 2017.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 67 שנים, מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 33 ק"ג למטר בריבוע.מבין המשתתפים במחקר, ב-15% היה ידוע על מחלת כליות כרונית קודמת. הספייסרים הכילו 8 גרם של ונקומיצין ו-9 גרם של אמינוגליקוזיד ונותרו במקום למשך 11 שבועות, בממוצע. 86 ספייסרים כללו גם Amphotericin B (ממוצע, 412 מ"ג). כל המשתתפים טופלו במקביל באנטיביוטיקה סיסטמית למשך תקופה ממוצעת של 6 שבועות.

 

נזק כלייתי חד הוגדר בנוכחות ריכוז קריאטינין גבוה פי 1.5 ומעלה מערך הבסיס או עליה של לפחות 0.3 מ"ג/ד"ל בתוך 48 שעות. משך המעקב הממוצע ארך 6 שנים.

 

לאורך תקופת המעקב תועדו 45 מקרים של נזק כלייתי חד ב-52 מבין 359 חולים (14%) ללא מחלת כליות כרונית קודמת, זאת בהשוואה ל-32 מקרי נזק כלייתי חד ב-29 מבין 65 חולים (45%) עם מחלת כליות כרונית (יחס סיכויים של 5.0, p=0.0001); חולים אלו לא נדרשו לטיפולי דיאליזה דחופה.

 

החוקרים מדווחים כי כאשר ריכוז ונקומיצין או אמינוגליקוזיד עלה על 3.6 גרם, הסיכון לנזק כלייתי חד עלה משמעותית (יחס סיכויים של 1.9 ו-1.8, בהתאמה; p=0.02 בשני המקרים).

 

יתר לחץ דם, היפוולמיה סביב הניתוח ופרפור פרוזדורים חד זוהו כמנבאים בלתי-תלויים לנזק כלייתי חד בחולים ללא מחלת כליות כרונית קיימת.

 

בעת נקודת המעקב האחרונה, ב-8 חולים עם נזק כלייתי חד תועדה התקדמות למחלת כליות כרונית, 4 מהם קיבלו טיפולי דיאליזה.

 

החוקרים כותבים כי זוהי הסדרה הגדולה ביותר עד כה בנשא, כאשר מהנתונים עולה כי נזק כלייתי חד תועד ב-14% מהחולים עם תפקוד כלייתי תקין בתחילת הדרך ו-2% פיתחו מחלת כליות כרונית לאחר הסרת זיהום סביב מפרק תותב בעקבות ניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך. הסיכון לנזק כלייתי חד היה גבוה פי חמש באלו עם מחלת כליות כרונית קודמת.

 

J Bone Joint Surg Am. Published online March 29, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני