חדשות

הגדרה חדשה של רה-וסקולריזציה מלאה של העורק הכלילי (Journal of the American Heart Association)

23/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association מציעים מומחים הגדרה סטנדרטית חדשה של רה-וסקולריזציה מלאה של העורק הכלילי.

 

המומחים קובעים כי רה-וסקולריזציה מלאה אנטומית תתבסס בעיקר על נוכחות נגעים כליליים שיריים עם היצרות בקוטר של 50% ומעלה בבדיקת אנגיוגרפיה כלילית כמותית או בהערכה ויזואלית.

 

האלגוריתם כולל הגדרה של רה-וסקולריזציה איסכמית המבוססת בעיקר על פיזיולוגיה פולשנית, אשר בלעדיה נדרשת הערכה חליפית, דוגמת מבחן מאמץ לא-פולשני. הקריטריון יכול לשמש גם להערכת מחלה של העורק השמאלי הראשי. עם זאת, ישנו אלגוריתם מותאם לאיסכמיה בעורק השמאלי הראשי.

 

ההגדרה המוצעת כוללת אלגוריתם מקיף אך פרגמאטי, עם מדדים אנטומיים ואיסכמיים במטרה לספק גישה שיטתית להערכת רה-וסקולריזציה מלאה לאחר התערבות כלילית מילעורית או ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים.

 

אלגוריתם כזה משמש להערכת היקף רה-וסקולריזציה שהושגה במחקר ISCHEMIA, אשר לא מצא תועלת קלינית להכנסת תומכנים בשלב מוקדם או לניתוח על-פני טיפול תרופתי בלבד בחולים עם מחלת לב איסכמית יציבה, בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

קבוצת המומחים הציעו גם ערכי סף להערכת איסכמיה: עדות באנגיוגרפיה כלילית כמותית להיצרות של 70% ומעלה או הערכה ויזואלית של היצרות של 80% ומעלה.

 

גישה כזו המבוססת על אלגוריתם עשויה לסייע בהנחיית גישות רה-וסקולריזציה אופטימאליות הן במסגרת הקלינית והן במסגרת מחקר. החוקרים מדווחים כי אין הנחיה ספציפית באשר לשאלה אם רה-וסקולריזציה מלאה עדיפה על-פני רה-וסקולריזציה חלקית.

 

Journal of the American Heart Association 2021.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני