חדשות

לתמיכה תזונתית חשיבות מרכזית בטיפול בחולים עם אי-ספיקת לב (J Am Coll Cardiol)

07/05/2021

 

תמיכה תזונתית מותאמת אישית במבוגרים המאושפזים בשל אי-ספיקת לב כרונית והינם בסיכון תזונתי גבוה עשויה להפחית את הסיכון לתמותה או סיבוכים קרדיווסקולאריים, בהשוואה להמשך תזונה סטנדרטית של בית החולים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הידרדרות המצב התזונתי במהלך אשפוז בחולים עם אי-ספיקת לב מלווה בשיעורי תמותה מוגברים. לא ברור אם תמיכה תזונתית במהלך האשפוז מפחיתה את הסיכונים הללו, או שמא עלולה להזיק בשל עליה בצריכת מלח ונוזלים. במסגרת המחקר הם ביקשו לבחון את ההשפעה של תמיכה תזונתית על התמותה של חולים מאושפזים עם אי-ספיקת לב כרונית, המצויים בסיכון תזונתי.

 

מדגם המחקר כלל 645 חולים עם אי-ספיקת לב כרונית (234 חולים עם החמרת אי-ספיקת לב חדה) אשר לקחו חלק במחקר EFFORT (Effect of early nutritional support on Frailty, Functional Outcomes and Recovery of malnourished medical inpatients). המשתתפים חולקו באקראי לתמיכה תזונתית פרטנית בהנחיית-פרוטוקול, במטרה לתמוך בהשגת יעדי צריכת אנרגיה, חלבון ומיקרו-נוטריינטים (זרוע התערבות) או לקבלת ארוחות סטנדרטיות של בית החולים (זרוע ביקורת).

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תמותה מכל-סיבה לאחר 30 ימים.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי התמותה לאורך 180 ימים עלו עם עליה בחומרת ההפרעה התזונתית (יחס סיכויים לכל עליה של נקודה אחת במדד Nutritional Risk Screening 2002 של 1.65, p=0.001). לאחר 30 ימים, 27 מבין 321 משתתפים בקבוצת ההתערבות (8.4%) הלכו לעולמם, זאת בהשוואה ל-48 מבין 324 חולים (14.8%) בזרוע הביקורת (יחס סיכויים של 0.44, p=0.002).

 

בקרב חולים בסיכון תזונתי גבוה תועדה התועלת הרבה ביותר לתמיכה תזונתית. ההשפעה על שיעורי התמותה נותרה מובהקת סטטיסטית לאחר 180 ימי מעקב.

 

בקרב חולים בזרוע ההתערבות תועד גם סיכון נמוך יותר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים לאחר 30 ימים (17.4% לעומת 26.9%; יחס סיכויים של 0.50, p=0.001).

 

ממצאי המחקר תומכים בהשלמת בדיקות סקר להערכת הפרעות תזונתיות בעת הקבלה לאשפוז ולאמץ תכנית תמיכה תזונתית פרטנית בחולים עם אי-ספיקת לב כרונית ובסיכון תזונתי גבוה.

 

J Am Coll Cardiol. Published online May 3, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני