חדשות

חשיבות רה-וסקולריזציה בחולים עם מחלה כלילית כרונית ואיסכמיה (מתוך כנס ה-ACC)

29/05/2021

 

מחקר ISCHEMIA שכלל למעלה מ-5,000 חולים עם מחלה כלילית כרונית לא הדגים הבדל בין גישה שמרנית ובין טיפול פולשני, אך מניתוח חדש לפי תתי-קבוצות עולה כי במקרים מסוימים תתכן עדיפות לגישה הפולשנית, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Cardiology.

 

מחקר ISCHEMIA לא מצא עדיפות לטיפול פולשני – צנתור לבבי ורה-וסקולריזציה כלילית אפשרית כגישה ראשונית – בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד על תוצא משולב שכלל תמותה קרדיווסקולארית ואירועים אחרים.

 

עם זאת, בחולים בקבוצת הטיפול הפולשני בהם בוצעה רה-וסקולריזציה מלאה תועדו תוצאות טובות יותר מבחינת התוצא העיקרי, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול השמרני. החיסרון הוא כי התועלת תוארה רק בחולים בהם הושלמה רה-וסקולריזציה מלאה עם הנחייה אנטומית, כלומר, באמצעות QCA (Quantitative Coronary Angiography) בלבד, לא סיוע של בדיקה פונקציונאלית.

 

בקרב חולים נבחרים עם מחלה כלילית כרונית ולפחות איסכמיה מתונה, תוצאות גישה פולשנית עשויות להיות טובות יותר במידה ומשיגים רה-וסקולריזציה אנטומית מלאה.

 

לאור זאת, יש לשקול את הסיכוי להשגת רה-וסקולריזציה מלאה אנטומית באופן בטוח בבחירה בין גישה פולשנית וגישה שמרנית לטיפול בחולים עם מחלה כלילית כרונית.

 

שני הניתוחים הסטטיסטיים נועדו להראות כי במידה וניתן להשיג רה-וסקולריזציה מלאה, אזי ניתן להתגבר במידה מסוימת על התוצאות השליליות של מחקר ISCHEMIA. עם זאת, מומחים שלא לקחו חלק במחקר מבהירים כי בסופו של יום, מדובר במחקר שלילי וכי לא הודגמה עדיפות להתערבות פולשנית.

 

המומחים מוסיפים כי יש לקחת בחשבון כי הנתונים המוצגים כעת הם ניתוח משני עם נתונים לא-אקראיים ממחקר אקראי. אופן הצגת הנתונים היה הוגן, אך יש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע למסר המועבר לרופאים.

 

בשורה התחתונה, סביר להניח כי התוצאות של התערבות פולשנית יהיו טובות יותר במידה וניתן להשיג רה-וסקולריזציה מלאה, אך סביר כי ברוב החולים לא ניתן יהיה להשיג את הקריטריונים להגדרת רה-וסקולריזציה מלאה.

 

עוד מציינים החוקרים כי רה-וסקולריזציה מלאה מובילה לשיפור טוב יותר של איכות החיים על-רקע אנגינה, בהשוואה לרה-וסקולריזציה לא-מלאה.

 

מתוך כנס ה-ACC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני