חדשות

עליה בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם עם הגיל ומדד מסת הגוף בקרב כבאים (Obesity)

13/07/2021

 

עליה במדד מסת הגוף ועליה בגיל מלווה בשיעורי הימצאות גבוהים יותר של גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם בכבאים מארצות הברית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Obesity.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 4,453 כבאים בארצות הברית שעברו ערכה רפואית שנתית בין 2015 ועד 2018. הכבאים הגיעו למרפאות בדרום אריזונה, צפון וירג'יניה, מרכז פלורידה ואינדיאנה עם תיעוד אודות גובה, משקל, לחץ דם, רמות סוכר בדם בצום, כולסטרול ושימוש בתרופות מרשם. הנתונים סווגו לפי קבוצות גיל ומדד מסת הגוף.

 

מדגם המחקר כלל 4,225 כבאים ו-228 כבאיות. בקרב גברים, 49% סבלו מעודף-משקל, 37% היו עם השמנה ו-14% היו בעלי משקל תקין.בקרב הנשים, 39% סבלו מעודף-משקל, 34% היו בעלות משקל תקין ו-27% סבלו מהשמנה. בקרב כבאיות עם השמנה, ב-58% תועד לחץ דם גבוה ו-10% אובחנו כלוקות בתסמונת מטבולית. בקרב כבאים, 80% סבלו מלחץ דם גבוה וב-21% תועדה תסמונת מטבולית.

 

בקרב גברים כבאים, גיל מתקדם ומדד מסת גוף גבוה יותר לוו בסיכוי מוגבר ללחץ דם גבוה, רמות גבוהות של כולסטרול וסוכר בדם ושכיחות גבוהה יותר של תסמונת מטבולית. החוקרים זיהו קשר מובהק סטטיסטית בין גיל מבוגר ובין סיכוי גבוה יותר ללחץ דם וערכי כולסטרול גבוהים.

 

השכיחות של גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם עלתה עם הגיל ועם עליה במדד מסת גוף; 60% מהכבאים בגילאי 20-29 שנים עם השמנה סבלו מיתר לחץ דם, כמו גם כ-80% מאלו בגילאי 40-49 שנים עם השמנה.  בקרב מבוגרים בגילאי 40-49 שנים עם עודף-משקל, שכיחות יתר לחץ דם עמדה על קרוב ל-70%. יתר לחץ דם לעיתים קרובות אינו מאובחן מאחר ואינו מוביל להופעת תסמינים נראים לעין, אך הפרעה זו עשויה להוביל לנזק משמעותי לעורקים הכליליים ולגרום לעליה בגודל הלב וסיכון מוגבר להפרעות קצב לב מסכנות-חיים.

 

כאשר החוקרים סיווגו את המשתתפים לפי קבוצות גיל, נוכחות מדד מסת גוף גבוה יותר לוותה בסיכוי מוגבר ללחץ דם גבוה, ערכי HDL נמוכים, רמות טריגליצרידים גבוהות ושכיחות גבוהה יותר של תסמונת מטבולית בכל קבוצות הגיל. באלו בגילאי 40-49 שנים ואלו בגילאי 50-59 שנים, מדד מסת גוף גבוה יותר לווה בסיכוי גבוה יותר לערכי כולסטרול גבוהים ולחץ דם גבוה.

 

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות גישות ותכניות שנועדו לסייע בשיפור הבריאות הקרדיווסקולארית של כבאים. עוד דרושים מחקרים להבנה טובה יותר של ההשפעה של גורמי תעסוקה על הבריאות הקרדיווסקולארית.

 

Obesity 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני