חדשות

ניתוח מטבולי מוביל לשיפור איכות החיים על-רקע סוכרת (Ann Surg)

06/08/2021

 

חולים עם סוכרת מסוג 2 שעברו ניתוח מטבולי דיווחו על שיפור המצב הכללי, ניידות ואנרגיה, לצד דיווחים על הטבה בכאב וחששות על-רקע סוכרת, בהשוואה לחולים דומים שקיבלו רק טיפול תרופתי אינטנסיבי, כך עולה מנתונים לאורך חמש שנים שפורסמו בכתב העת Annals of Surgery.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים המבוססים על דיווחי מטופלים ממחקרים אקראיים להערכת טיפול תרופתי וטיפול ניתוחי בחולים עם סוכרת מסוג 2. מטרתם כעת הייתה לבחון את ההשפעות ארוכות הטווח של טיפולים תרופתיים וניתוחיים של סוכרת מסוג 2 על תוצאים לפי דיווח מטופלים.

 

מחקר STAMPEDE (Surgical Treatment And Medications Potentially Eradicate Diabetes Efficiently) הראה כי לאחר חמש שנים, ניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול קיבה היו עדיפים על טיפול תרופתי אינטנסיבי בלבד בהשגת איזון גליקמי בחולים עם סוכרת מסוג 2 והשמנת-יתר. החוקרים התמקדו בתת-קבוצה של 104 חולים שלקחו חלק במחקר והשלימו שני שאלונים להערכת איכות החיים (RAND-36 ו-EQ-5D-3L) וכלי ספציפי להערכת סוכרת.

 

מהנתונים עולה כי ניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול קיבה הובילו לשיפור משמעותי של התפקוד הגופני, הערכת מצב בריאותי, אנרגיה/עייפות ואיכות חיים על-רקע סוכרת, בהשוואה לטיפול תרופתי אינטנסיבי בלבד.

 

בקבוצת הטיפול התרופתי בלבד, לא תועד שיפור משמעותי באף אחד ממרכיבי איכות חיים בשאלונים מתחילת המחקר. לא תועדו הבדלים משמעותיים ארוכי-טווח בין קבוצות מחקר במדדים להערכת היבטים פסיכולוגיים וסוציאליים של איכות החיים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי גורמים בלתי-תלויים שנקשרו עם הערכה טובה יותר של המצב הרפואי בטווח הארוך כללו את המצב הבריאותי בתחילת הדרך, אי-תלות באינסולין לאחר חמש שנים, ניתוח מעקף קיבה לעומת טיפול תרופתי אינטנסיבי וניתוח שרוול קיבה לעומת טיפול תרופתי אינטנסיבי. לא תוארו הבדלים בשיפור לאחר ניתוח מעקף קיבה לעומת התוצאות לאחר ניתוח שרוול קיבה.

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2, ניתוח מטבולי לווה בשינויים לטובה בטווח הארוך בחלק מהתוצאים לפי דיווחי מטופלים, בהשוואה לטיפול תרופתי אינטנסיבי, בעיקר בהיבטי בריאות גופנית ואיכות חיים על-רקע סוכרת.

 

Ann Surg. Published online June 16, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני