חדשות

שיעורי לידה מוקדמת בדנמרק במהלך תקופת הסגר עקב מגפת הקורונה (Archives of Disease in Childhood) והערת עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

08/02/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים על נתונים חדשים מדנמרק אודות שיעורי לידה מוקדמת במהלך תקופת הסגר עקב מגפת הקורונה, מהם עולה כי בתקופה זו תועדו שיעור נמוך יותר משמעותית של מקרי פגות קיצונית, בהשוואה לשיעורי שתועדו בשנים קודמות.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את שיעורי ההימצאות הארציים של מקרי לידה מוקדמת. הם אספו נתונים ממאגר ארצי שכלל 31,180 לידות חי לאחר הריונות עם עובר יחיד, בתקופה שבין 12 במרץ ועד 14 באפריל בשנים 2015-2020.

 

פיזור גילאי ההיריון בלידה היה שונה משמעותית (P=0.004) במהלך תקופת הסגר, בהשוואה לפיזור גילאי ההיריון בעת הלידה בחמש השנים הקודמות וזאת בעיקר עקב שיעור נמוך משמעותית של פגות קיצונית במהלך הסגר, בהשוואה לשיעור הממצא בתקופה המקבילה בשנים קודמות (יחס סיכויים של 0.09, רווח בר-סמך 95% של 0.01-0.40, p<0.001). החוקרים מדווחים כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בקטגוריות גילאי היריון אחרים בהשוואת תקופת הסגר אל מול השנים שקדמו למגפת הקורונה.

 

הסיבות לירידה בשיעורי פגות קיצונית במהלך תקופת הסגר אינן ברורות. עם זאת, הסגר מספק הזדמנות ייחודית לבחון גורמים אפשריים הקשורים בפגות ולזיהוי מנגנונים אפשריים בבסיס הקשר הנ"ל עשוי להיות חשיבות רבה.

 

Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition 2021, 106 (1): 93-95

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי (בתמונה):

בדנמרק קיים רישום מדוייק של כל לידות החי המתעדכן כל 3 ימים. לכן, חשיבותו ויתרונו של המחקר התצפיתי הנוכחי. מחקר זה מדגים מה שרבים מאיתנו שמו לב אליו ופורסם גם בעבר, כולל בעיתונות הכללית כי בתקופת מגיפת הקורונה ישנה ירידה בילודת הפגים.

מחקר זה מצא כי הירידה בילודת הפגים היא בעיקר בפגים הצעירים מאד פחות משבוע 28, ואילו בילודה של הפגים בין השבועות 28 ל-31 ו-6 ימים חלה דווקא עלייה מתונה. החוקרים משערים כי מגיפת הקורונה וההתנהגות בעקבותיה גרמה בעיקר לדחייה בלידת הפגים הקטנים. למשל, במקום שפג יוולד בשבוע 25 הוא יוולד בשבוע 30.

ההנחה, מה גם שלא הוכחה, שעטיית המסיכות, הריחוק החברתי, ההמנעות מללכת לעבודה; לכל אלה, תפקיד בדחיית לידת הפגים הצעירים.

האם עלינו להקיש מכך כי בעתיד בחלוף המגיפה, נמליץ לנשים בהריון בסיכון להמשיך ולהתנהג כך? שאלה שאין עליה עדיין תשובה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני