חדשות

ההמלצות למתבגרים המתמודדים עם השמנת-יתר (מתוך אתר Medscape)

28/04/2021

 

לרופאים תפקיד מרכזי בסיוע למטופליהם המתבגרים להתמודד עם השמנת-יתר והתחלואות הנלוות למשקל העודף ועל-מנת לשפר את הדיון בין הרופאים והמטופלים, חשוב תחילה להזכיר לנערים ולנערות הסובלים מהשמנת-יתר על הנטל המשמעותי של השמנה בגיל ההתבגרות.

 

ברחבי העולם נמשכת מגמת העליה בשכיחות ובחומרת השמנת-יתר בקרב מתבגרים. השמנה בילדות הינה בעיה רפואית חמורה המנבאת השמנה בבגרות, מחלות כבד, מחלות לבביות ומטבוליות ותמותה מוקדמת.

 

במרבית המדינות המתועשות, מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול הפכה לאתיולוגיה הנפוצה ביותר למחלת כבד כרונית בילדים ומתבגרים, עם שיעורים המתקרבים ל-10% מאוכלוסיית הילדים. בארצות הברית, מחלת כבד בשלב סופני על-רקע מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול הינה גורם מוביל להשתלת כבד במבוגרים.

 

אין אפשרויות הטיפול התרופתי בילדים עם NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis). מחקרים אקראיים הראו כי ניתוח בריאטרי עשוי להציע תועלת ע"י שיפור איזון גליקמי והפוגה בסוכרת מסוג 2 באופן מהימן יותר מטיפול תרופתי. למרות שמדובר בפרוצדורות יעילות ויחסית בטוחות, ההחלטה צריכה להתקבל לאחר דיון משותף בין הרופאים והמטופלים אודות הסיכון והתועלת של ניתוח אל מול שינויי אורחות חיים וטיפול תרופתי.

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 תועדה תועלת מטבולית דומה לניתוח מעקף קיבה ודיאטה אשר יוחסה לירידה במשקל. לא הייתה עדות להשפעות בעלות משמעות קלינית אשר לא היו תלויות בירידה במשקל. עוד נמצא ממחקרים בנושא כי תועדה תועלת דומה של ירידה במשקל עם ניתוח מעקף קיבה או דיאטה בלבד על רגישות לאינסולין, תפקודי תאי ביתא, פרופיל הסוכר והאינסולין בדם לאורך 24 שעות והרכב הגוף.

 

החוקרים מסבירים כי אין ספק כי ייעוץ סטנדרטי בנוגע לשינוי אורח חיים לא צפוי להביא לבדו לירידה ממושכת במשקל הגוף. הפיתוי היומי למאכלי מזון מהיר ומשקאות ממותקי-סוכר מוביל לצריכה עתירת קלוריות ואיכות תזונה ירודה. מסקר מטעם ה-NHANES עולה כי במהלך השנים 2015-2018, 36% מהילדים והמתבגרים צרכו מזון מהיר על-בסיס יומי.

 

בילדים שלא מגיבים לייעוץ סטנדרטי בנוגע לשינוי אורחות חיים עם החמרה בתחלואה, התערבויות מולטי-דיציפלינריות עשויות להיות יעילות יותר. עם זאת, תכניות אלו לשינוי נרחב של אורחות החיים אינן מאוד זמינות ודורשות משאבים וזמן.

 

ניתוח בריאטרי צפוי להועיל לחולים עם התחלואה החמורה ביותר ועם סיבוכים חמורים. לרוע המזל, חברות הביטוח לעיתים קרובות מסרבות לשלם עבור ההתערבות הנ"ל באלו מתחת לגיל 18 שנים, לאור מיעוט נתונים ארוכי-טווח בנושא.

 

למרות שכיום ניתן לקבוע כי ניתוח בריאטרי יעיל גם בצעירים מאחר ומוביל לירידה במשקל, חשוב להמשיך ולהמליץ תחילה על השגת הירידה במשקל ללא ניתוח.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני