חדשות

האם נוגדנים כנגד Apolipoprotein A-1 עומדים בבסיס הקשר בין כבד שומני ובין מחלות לב וכלי דם? (מתוך כנס מטעם ה-European Atherosclerosis Society)

05/06/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-European Atherosclerosis Society עולה כי נוגדנים כנגד Apolipoprotein A-1 (ApoA-1) מופיעים בשכיחות גבוהה בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וייתכן כי גם עומדים בבסיס הקשר בין מחלת כבד שומני ובין מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים השלימו ניתוח קליני וסדרה של ניסויים במטרה לבחון את הקשר בין נוגדנים כנגד ApoA-1 בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול ולאחר מכן בחנו את ההשפעה של אלו על תאי כבד וסמני דלקת.

 

מהנתונים עולה כי נוגדנים אלו זוהו בקרוב למחצית מבין 137 חולים עם מחלת כבד שומני ונוגדנים אלו נקשרו עם הצטברות מוגברת של שומנים בכבד, הפרעה במטבוליזם טריגליצרידים והשפעה פרו-דלקתית על תאי כבד.

 

במסגרת המחקר נאספו דגימות דם מהמשתתפים עם עדות סונוגרפית למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 49 שנים, 48.9% מהם היו גברים.

 

החוקרים מדווחים כי נוגדנים מסוג IgG כנגד ApoA-1 זוהו ב-46% מהמשתתפים, שהם די גבוהים בהשוואה לשיעור של 15-20% שתועד באוכלוסיה הכללית. להערכת הקשר בין רמות גבוהות של נוגדנים כנגד ApoA-1 ובין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול, החוקרים בחנו את תאי הכבד חשפו אותם לנוגדנים אלו או לנוגדני ביקורת, או שהותירו אותם ללא התערבות, למשך 24 שעות.

 

מהניסוי עלה קשר בין הנוגדנים ובין עליה משמעותית בתכולת טיפות נוזל בתאי הכבד, בהשוואה לתאים שנחשפו לנוגדני דמה או לאלו שנותרו ללא התערבות.

 

לאחר מכן, החוקרים התמקדו בעכברים שנחשפו לנוגדנים כנגד ApoA-1 או לנוגדני ביקורת. לאחר 16 שבועות, הם זיהו עליה משמעותית בתכולת שומנים בכבד כעכברים שנחשפו לנוגדנים כנגד ApoA-1 לעומת הביקורות.

 

חשיפה של תאי כבד לנוגדנים כנגד ApoA-1 או לנוגדני ביקורת לוותה בעליה דרמטית בצורה הפעילה של SREBP (Sterol Regulatory Element Binding Protein). עוד עלה כי הביטוי של שני אנזימים מרכזיים במסלול טריגליצרידים, Fatty Acid Synthetase ו-Glycerol Phosphate Acyltransferse, היה מופחת משמעותית בנוכחות נוגדנים כנגד ApoA-1.

 

בשני הניסויים, בתאי כבד של נחשפו לנוגדנים ואלו שנחשפו לנוגדני ביקורת לא תועד כל שינוי משמעותי.

 

החוקרים משערים כי נוגדנים כנגד ApoA-1 IgG עשויים לשחק תפקיד חשוב בהתפתחות מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וקוראים להשלים מחקרים להערכת הקשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול ובין מחלות לב וכלי דם.

 

מתוך כנס מטעם ה-European Atherosclerosis Society

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני