חדשות

הערכת הטיפול ב-Strontium Ranelate באוסטיאוארתריטיס של הברכיים (Ther Adv Musculoskel Dis.)

16/12/2013

 

מתוצאות מחקר SEKOIA עולה כי טיפול תרופתי ב-Strontium Ranelate במינון 2 גרם ליום עשוי להביא לשינוי במבנה המפרק בחולים עם אוסטיאוארתריטיס וכן לספק הקלה על תסמינים של המחלה. ממצאי המחקר צפויים להוביל למחקרים נוספים בנושא שיבססו את התועלת האפשרית של הטיפול בחולים אלו ועשויים להוביל גם לפיתוח אפשרויות טיפול נוספות.

 

אוסטיאוארתריטיס הינה גורם מוביל למוגבלות והפרעה בתפקוד. הטיפול התרופתי במצבים אלו כיום מוגבל לטיפול בתסמינים, ובשלבים מתקדמים, התערבויות ניתוחיות נותרו הפתרון היחיד. אפשרויות הטיפול התרופתי עדיין מוגבלות בהשפעתו על מבנה המפרק, כלומר תרופות DMOAD (Disease Modifying Osteoarthritis Drugs).

 

גלוקוזאמין סולפאט וכונדרויטין סולפאט הן התרופות היחידות עם עדויות חד-משמעיות להשפעה משנה-מחלה. Strontium Ranelate משמשת כיום למניעת שברים בחולים עם אוסטיאופורוזיס חמור ולאחרונה היעילות והבטיחות של התרופה כ-DMOAD בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים נבחנה במחקר SEKOIA. מדובר במחקר בן שלוש שנים, אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו.

 

חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, עם מדד 2-3 לפי Kellgren and Lawrence, ומרווח חלל מפרקי של 2.5-5 מ"מ, טופלו ב- Strontium Ranelate במינון 1 גרם ליום (558 חולים) או 2 גרם ליום (566 חולים), או פלסבו (559 חולים). מרווח החלל המפרקי הממוצע עמד על 3.50 מילימטרים.

 

הטיפול ב- Strontium Ranelate הוביל להתקדמות פחות משמעותית באוסטיאוארתריטיס של הברכיים, עם הבדלים שנתיים בהיצרות החלל המפרקי של 0.14 מ"מ בהשוואה לפלסבו (p<0.001) עם טיפול במינון 1 גרם ליום ו-0.10 מ"מ עם טיפול במינון 2 גרם ליום (p=0.018), ללא הבדל בין קבוצות הטיפול ב- Strontium Ranelate.

 

התקדמות רדיולוגית הייתה פחות נפוצה עם Strontium Ranelate (22% עם מינון של 1 גרם ליום ו-26% עם מינון של 2 גרם ליום לעומת 33% עם פלסבו), כמו גם התקדמות רדיו-קלינית (8% ו-7% לעומת 12%).

 

באשר לתסמינים, מהנתונים עולה כי חל שיפור עם טיפול ב- Strontium Ranelate במינון 2 גרם ליום, במונחים של סיכום מדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) ומרכיביו לכאב (P=0.028) ותפקוד גופני (p=0.099).  מהערכת תשובות המטופלים באמצעות מגוון קריטריונים עלה כי ההשפעה של Strontium Ranelate במינון 2 גרם ליום על מדדי כאב ותפקוד גופני הייתה בעלת משמעות קלינית. הטיפול ב- Strontium Ranelate נסבל היטב ע"י  החולים.

 

לאור ההשפעה על המבנה ועל התסמינים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים עם טיפול ב- Strontium Ranelate במינון 2 גרם ליום, החוקרים כותבים כי מחקר SEKOIA הינו אבן דרך בתחום הטיפול והמחקר באוסטיאוארתריטיס.

 

Ther Adv Musculoskel Dis. 2013;5(5):268-276

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני