חדשות

סמנים ראשונים לחומרת אוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס ה-EULAR)

14/06/2014

 

ממחקר חדש עולה כי נוכחות שלוש בדיקות miRNA (Micro RNA) ספציפיות בדם מנבאות התפתחות אוסטיאוארתריטיס חמורה. מדובר במחקר הראשון לזיהוי סמנים אלו במדגם מבוסס-אוכלוסיה גדול. הממצאים הוצגו במהלך כנס מטעם ה-EULAR (European League Against Rheumatism).

 

מהתוצאות עולה לראשונה כי ניתן לנבא את הסיכון לאוסטיאוארתריטיס חמורה לפני שהמחלה משפיעה על חיי החולים. באופן זה ניתן לנקוט באמצעי מנע בשלב מוקדם להפחתת ההשפעה על חיי החולים והנטל הסוציו-כלכלי.

 

כיום, miRNA משמשים כסמנים ביולוגים בתחומים רבים, כולל מחלות ממאירות, סוכרת ומחלות לב וכלי דם. הם נותרים יציבים בטמפרטורות ומצבים שונים וניתן להעריך את רמתם בדם.

 

החוקרים בחנו את דגימות הדם מחולים עם אוסטיאוארתריטיס, שהיו במעקב בין השנים 1995-2010. התוצא העיקרי היה הצורך בהחלפת מפרק הירך או הברך. במהלך תקופת המעקב, 67 מבין 816 חולים עברו לפחות ניתוח אחד להחלפת מפרק בשל אוסטיאוארתריטיס חמור של הירך או הברך. חולים אלו היו מבוגרים יותר משמעותעת בהשוואה לאלו שלא עברו ניתוח, ומדד מסת הגוף שלהם היו גבוה יותר (p=0.002).

 

דגימות הדם נבדקו לביטוי miRNA בתחילת המחקר.

 

החוקרים זיהו 12 מבין 374 miRNA כסמנים אפשריים. מניתוח סטטיסטי עלה כי שלושה מהסמנים הללו נקשרו עם הצורך בניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך: miR-454, miR-885-5p ו-let-7e.

 

הסמן היחיד המבטיח ביותר היה let-7e, ככל שרמות הסמן היו נמוכות יותר, כך עלה הסיכוי לצורך בניתוח בשל אוסטיאוארתריטיס של הירך או הברך.

 

מתוך כנס ה-EULAR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני