חדשות

טיפול בביספוספנטים מלווה בסיכון נמוך יותר לניתוח החלפת מפרק ברך (J Bone Joint Surg)

11/07/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery מדווחים חוקרים על ממצאים חדשים, מהם עולה כי בחולים עם אוסטיאוארתריטיס הנוטלים ביספוספנטים בשל אוסטיאופורוזיס תועד סיכון מופחת לניתוח TKA (Total Knee Arthroplasty).

 

החוקרים התבססו על נתוני מאגר הנתונים National Health Insurance Research Database מטיוואן להערכת הקשר בין טיפול בביספוספנטים ובין הסיכון לניתוח TKA בלמעלה מ-140,000 חולים עם אוסטיאופורוזיס ואבחנה חדשה של אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

במהלך מעקב ממוצע של 902 ימים, מרווח הזמן הממוצע מאבחנה ראשונה של אוסטיאוארתריטיס ועד TKA היה ארוך יותר משמעותית בקרב מטופלים בביספוספנטים, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול זה (521 ימים לעומת 354 ימים).

 

בקרב חולים שנטלו ביספסופנטים תועד סיכוי נמוך ב-24% ל-TKA, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול זה. הסיכון ל-TKA היה נמוך ב-30% בחולים ללא היסטוריה של שברים שנטלו את הטיפול הנ"ל, בהשוואה לאלו שלא נטלו את הטיפול התרופתי, אך הטיפול בביספוספנטים לא השפיע על הסיכון לניתוח החלפת מפרק הברך בקרב אלו עם היסטוריה של שברים.

 

היענות גבוהה יותר לטיפול בביספוספנטים במהלך 24 חודשי מעקב לוותה בתוצאות טובות עוד יותר: ירידה של 34% בסיכון ל-TKA.

 

במהלך חמש שנות המעקב תועדה ירידה גדולה יותר בשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, אצטאמינופן וגלוקוזאמין בקרב מטופלים בביספוספנטים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת סוגיית ההשפעה של טיפול לאוסטיאופורוזיס בחולים עם אוסטיאוארתריטיס וללא אוסטיאופורוזיס.

 

J Bone Joint Surg 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני