חדשות

הערכת היעילות והתגובה לטיפול תוך-מפרקי בסטרואידים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (J Am Acad Orthop Surg)

28/11/2017

 

מתוצאות מחקר חדש, אשר פורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, עולה כי טיפול תוך-מפרקי בזריקות קורטיקוסטרואידים מלווה בשיפור כאב ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס תסמיני של הברך. החוקרים כותבים כי על רופאים לצפות לשיפור בהיקף קטן יותר בחולים שמנים ו/או עם דלקת מפרקים מתקדמת.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, שכלל 100 משתתפים עם עדות רדיוגרפית לאוסטיאוארתריטיס של הברך. המשתתפים טופלו בזריקה אחת של קורטיקוסטרואידים לתוך המפרק החולה, עם השלמת הערכה לפני הזריקה ולאחר 3 שבועות, 6 שבועות, 3 חודשים ו-6 חודשים.

 

מהתוצאות עולה כי חל שיפור במדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) בכל נקודות הזמן, למעט בהערכה לאחר שישה חודשים, בהשוואה למדדים בתחילת המחקר. במשתתפים עם Kellgren-Lawrence בדרגה 1 או 2 תועד שיפור קליני במדדי WOMAC בכל נקודות הזמן, בהשוואה למדדים בתחילת המחקר.

 

בהשוואה לכל יתר הקבוצות, בחולים שמנים עם אוסטיאוארתריטיס בדרגה 3 או 4 לפי סיווג Kellgren-Lawrence תועדו מדדי WOMAC גרועים יותר משמעותית בתחילת המחקר, לאחר שישה שבועות ולאחר שלושה חודשים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על התועלת מבחינת הכאב והתפקוד של טיפול בקורטיקוסטרואידים לתוך המפרק בחולים עם אוסטיאוארתריטיס. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי בשמנים ובדלקת מפרקים מתקדמת התועלת של הטיפול פחות צפויה.

 

J Am Acad Orthop Surg. 2017;25(10):703-714

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני