חדשות

מה בין איכות שינה ובין פעילות גופנית בחולי אוסטיאוארתריטיס? (Arthritis Care Res)

29/05/2018

 

בקרב מבוגרים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך הסובלים משינה חסרת מנוחה סיכוי נמוך יותר לעסוק בפעילות גופנית מתונה-עד-מאומצת, העשויים להשפיע לטובה על מחלת המפרקים, כך עולה מנתוני מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

החוקרים בחנו את היקף פעילות גופנית באמצעות מדי-האצה ונתונים קליניים מיוזמת OAI (Osteoarthritis Initiative). ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין שינה חסרת-מנוחה ובין פעילות גופנית בקרב משתתפים עם אוסטיאוארתריטיס או בסיכון למחלת המפרקים.

 

מבין 1,892 חולים עם נתונים מלאים, 300 (16%) דיווחו על שינה חסרת-מנוחה במהלך לפחות שלושה ימים בשבוע האחרון. בקרב משתתפים שדיווחו על הפרעות שינה אלו בתדירות רבה (3-4 ימים/שבוע) או במרבית ימות השבוע (5-7 ימים/שבוע) היקף הפעילות הגופנית השבועית היה קטן ב-11.9% ו-23.7%, בהתאמה, בהשוואה למשתתפים שדיווחו על הפרעת השינה לעיתים רחוקות (פחות מפעם בשבוע).

 

הבדלים אלו נותרו לאחר תקנון למין, גיל, גזע, מדד מסת גוף, מחלות רקע, חומרת אוסטיאוארתריטיס של הברך וכאב. ההבדלים הנוגעים לשינה חסרת-מנוחה היו קטנים יותר בנוכחות תסמיני דיכאון בולטים ורמות אנרגיה נמוכות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי איכות שינה ירודה מלווה בהיקף קטן יותר של פעילות גופנית בקרב חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך, או בסיכון למחלה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון אם שיפור איכות השינה יסייע בהפחתת תסמיני דיכאון ושיפור תחושת האנרגיה, אשר יובילו להגברת היקף פעילות גופנית באוכלוסיית חולים זו.

 

Arthritis Care Res 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני