חדשות

טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים מעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם בחולים עם אוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס ה-EULAR)

17/06/2018

 

בחולים הסובלים מאוסטיאוארתריטיס, טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים מלווה בסיכון גבוה כפליים למחלות לב וכלי דם, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-EULAR (European League Against Rheumatism).

 

החוקרים זיהו 7,743 חולים עם אוסטיאוארתריטיס וקבוצה תואמת של 23,229 ביקורות תואמות בגיל ומין, ללא אוסטיאוארתריטיס, מבין 720,055 רשומות רפואיות בקולומביה הבריטית.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי הסיכון לתוצא העיקרי של מחלה קרדיווסקולארית היה גבוה יותר ב-23% בחולי אוסטיאוארתריטיס, בהשוואה לאלו ללא אוסטיאוארתריטיס, לאחר תקנון לגיל, מין, מצב סוציו-אקונומי, מדד מסת גוף, יתר לחץ דם, סוכרת, היפרליפידמיה, מחלת ריאות חסימתית כרונית ומדד Romano Comorbidity Score.

 

באשר לתוצאים המשניים, הסיכון לאי-ספיקת לב היה גבוה יותר ב-42% בחולים עם אוסטיאוארתריטיס, הסיכון למחלת לב איסכמית היה גבוה ב-17% והסיכון לאירועים מוחיים היה גבוה ב-14%.

 

כאשר החוקרים בחנו את נתוני הנפקת מרשמים לטיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים אל מול המאגרים הרפואיים, כ-67.5% מסך ההשפעה של אוסטיאוארתריטיס על הסיכון למחלה קרדיווסקולארית נבע משימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים.  

 

באופן ספציפי, הסיכון לאי-ספיקת לב עלה ב-44.8% עם טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, הסיכון למחלת לב איסכמית עלה ב-94.5% והסיכון לאירועים מוחיים עלה ב-93.3%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי סוגיית הטיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים והסיכון למחלת לב איסכמית הינה בעיה אמיתית ובשלב זה אין מענה אמיתי לבעיה זו.

 

מתוך כנס ה-EULAR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני