חדשות

כאבים במפרק מנבאים אוסטיאוארתריטיס במבוגרים צעירים (BMC Musculoskeletal Dis)

27/08/2018

 

היסטוריה של כאבים במפרק הברך או הירך וגורמי סיכון אחרים, דוגמת מדד מסת גוף גבוה, נקשרו עם כאב מפרקי ממושך במבוגרים צעירים ובגיל העמידה, שמצידם עשויים לנבא התפתחות אוסטיאוארתריטיס בגיל מאוחר יותר, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש, שפורסם בכתב העת BMC Musculoskeletal Disease.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לתאר את שיעורי ההימצאות של גורמי סיכון לאוסטיאוארתריטיס של הברך והירך בצעירים בגיאי 29-59 שנים; להעריך את הקשר בין כאב ממושך בברך/ירך ובין גורמי סיכון לאוסטיאוארתריטיס; ולתאר את השכיחות של גורמי סיכון לאוסטיאוארתריטיס, כולל גורמי סיכון ביו-מכאניים ספציפיים, בחולים עם כאבים ממושכים בברך או בירך.

 

המשתתפים במחקר הפיילוט השלימו את שאלון Early Detection and Prevention, כולל שאלות אודות נוכחות כאבים בברך/ירך במהלך החודש האחרון וגורמי סיכון לאוסטיאוארתריטיס. חולים שדיווחו על בעיות ברכיים/ירכיים השלימו שאלון שני, כולל שאלות אודות גורמי סיכון ביו-מכאניים לאוסטיאוארתריטיס ואודות המפרק הבעייתי ביותר.

 

מדגם המחקר כלל 2,631 משתתפים שהשיבו על השאלון הראשון. שיעורי ההימצאות לאחר חודש אחד של כאב ממושך בברך/ירך עמדו על 27%. חבלה קודמת לירך/ברך נקשרה עם סיכון מוגבר לכאב ממושך בירך/בברך בשני המינים ובכל קבוצות הגיל, בעוד שהיסטוריה משפחתית של אוסטיאוארתריטיס נקשרה עם כאב ממושך בברך/ירך בכל קבוצות הגיל, למעט גברים בגילאי 29-39 שנים.

 

מדד מסת גוף גבוה יותר לווה בסיכון מוגבר לכאב ממושך בירך/ברך בנשים בגילאי 40-59 שנים ובגברים בגילאי 50-59 שנים.

 

יתרה מזאת, 867 משתתפים השלימו את השאלון השני ומהנתונים עלה כי חבלה לברך/ירך וניתוחים של מפרקים אלו היו נפוצים יותר בקרב חולים עם כאב ממושך בברך, בהשוואה לכאבי ירך.

 

החוקרים כותבים כי כאב בברך/ירך במהלך החודש האחרון היה ממצא נפוץ בקרב משתתפים במחקר בגילאי 29-59 שנים. הם זיהו קשר בין מספר גורמי סיכון ידועים לאוסטיאוארתריטיס ובין נוכחות כאב ברך/ירך. חבלה למפרק וניתוח קודם היו נפוצים יותר בקרב אלו עם כאבי ברך, בהשוואה לאלו עם כאבי ברכיים.

 

ממצאי המחקר תומכים בגישה לפיה חבלה למפרק ועודף משקל במהלך בגרות מוקדמת הינם סימנים המעידים על סיכון מוגבר לאוסטיאוארתריטיס סימפטומטי בגיל מבוגר יותר ועשויים לסייע בזיהוי מוקדם של קבוצות בסיכון גבוה למחלה זו.

 

BMC Musculoskeletal Dis 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני