חדשות

האם יש תועלת לטיפול בסטטינים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך? (Arthritis Care Res)

01/09/2018

 

טיפול בסטטינים לא הפחית משמעותית את הסיכון להחמרת כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך, למעט באלו שנטלו את התרופות הללו לאורך תקופה ממושכת, כך עולה מניתוח נתוני Osteoarthritis Initiative, שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים אם טיפול בסטטינים מלווה בסיכון מופחת לאוסטיאוארתריטיס הדמייתי, אוסטיאוארתריטיס הדמייתי ותסמיני של הברך וכאב בחולים בצפון אמריקה. מדגם המחקר כלל 4,488 מבוגרים מיוזמת Osteoarthritis Initiative, שהיו במעקב במשך ארבע שנים. טיפול בסטטינים (כולל מרווח הזמן מתחילת הטיפול וסוג הטיפול) הוגדר על-פי דיווח עצמי ואושר על-בסיס הערכת סוקר מיומן. התוצאים שנבחנו כללו אוסטיאוארתריטיס הדמייתית, אוסטיאוארתריטיס הדמייתי ותסמיני של הברך, והחמרת כאבי ברכיים לפי מדד WOMAC (הבדל של לפחות 14% מתחילת המחקר ובכל בדיקה שנתית).

 

בתחילת המחקר, 1,127 משתתפים (25.3%) נטלו סטטינים. על-פי הניתוח הסטטיסטי, כל טיפול בסטטינים לא לווה בסיכון מופחת להחמרת כאב, היארעות אוסטיאוארתריטיס הדמייתית, או אוסטיאוארתריטיס הדמייתית ותסמינית של הברך. עם זאת, טיפול בסטטינים במשך למעלה מחמש שנים (סיכון יחסי של 0.91) וטיפול ב-Atorvastatin (ליפיטור) לוו בסיכון מופחת להתפתחות כאב, בעוד שטיפול ב-Rosuvastatin (קרסטור) לווה בסיכון מוגבר (סיכון יחסי של 1.18).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ההשפעה של טיפול בסטטינים על אוסטיאוארתריטיס של הברך עדיין אינה ברורה, אם כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול בסטטינים במשך למעלה מחמש שנים וטיפול ב-Atorvastatin לוו בסיכון מופחת משמעותית להתפתחות כאבי ברכיים.

 

Arthritis Care Res 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני