חדשות

משככי כאבים מסוכנים מצויים בשימוש נרחב לטיפול באוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס ה-American Academy of Orthopedic Surgeons)

07/04/2019

 

הנחיות חדשות מזהירות כי טיפול באוסטיאוארתריטיס באופיואידים ובנזודיאזפינים עשוי להביא לעליה בסיכון לנפילות של המטופלים. אעפ"י כן, רופאים במערכת בריאות גדולה סיפקו מרשמים לתרופות אלו בשליש מהמקרים של אוסטיאוארתריטיס, כולל מתן הטיפול לעיתים קרובות לקשישים פגיעים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך כנס ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 20,556 ביקורים אמבולטוריים במהלך המחצית הראשונה של 2016 במערכת Atrium Health בצפון ודרום קרוליינה. כל החולים נשאו אבחנה עיקרית של אוסטיאוארתריטיס. בקרוב ל-32% מהביקורים, החולים קיבלו מרשם לטיפול באופיואידים ו/או בנזודיאזפינים, כאשר Hydrocodone-Acetaminophen ניתן בכמחצית מהמקרים.

 

למעלה מ-37% מהחולים שקיבלו מרשם לטיפול זה הוגדרו ככאלו בסיכון לשימוש לרעה, כפי שנקבע לפי גורמים דוגמת ניפוק מחדש מוקדם (33%), בדיקת רעלים חיובית (4%) והיסטוריה של מינון-יתר (1%). חולים מעל גיל 65 שנים היוו 43% מאלו שקיבלו את התרופות הללו.

 

המומחים מסבירים כי השימוש הנרחב באופיואידים ובנזודיאזפינים הוביל להשלכות קטלניות. מדובר בסוגיה חשובה במיוחד בקרב קשישים, בעיקר אלו בסיכון גבוה לנפילות, עצירות ואירועים חריגים אחרים משנית לתרופות אלו. בנוסף, מחקרים הדגימו תוצאות גרועות יותר בחולים שטופלו באופיואידים לאוסטיאוארתריטיס אשר בסופו של דבר השלימו ניתוח להחלפה מלאה של המפרק, כולל הארכת משך האשפוז, סיכון מוגבר לניתוח חוזר ושיכוך כאבים לא-מספק לאחר-ניתוח.

 

מומחים בתחום מזהירים כי המחקר החדש מבוסס על נתונים בני שלוש שנים. מודעות אודות הסיכון הכרוך באופיואידים גדלה מאז והנחיות חדשות פורסמו בנושא. חשוב להקפיד על המודעות של רופאי משפחה ושל אורתופדים, להדריך את החולים אודות הסיכונים של אופיואידים ולתקשר עם החולים בנוגע לשיטות חליפיות טובות יותר לאיזון כאבים.

 

מתוך כנס ה-American Academy of Orthopedic Surgeons

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני