חדשות

ההשפעה של סוכרת על כאב ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Arthritis Care Res)

14/03/2020

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת כאבי ברכיים חמורים יותר ותפקוד גופני ופסיכיאטרי גרוע יותר, בהשוואה לחולים ללא סוכרת, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

החוקרים התבססו על נתוני Osteoarthritis Initiative וזיהו 202 חולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת ו-2,279 חולים עם אוסטיאוארתריטיס ללא סוכרת.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר מובהק סטטיסטית בין נוכחות סוכרת ובין כאבי ברכיים בדרגה חמורה יותר לפי סיווג KOOS-pain (Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score) ו-NRS-pain (Numerical Rating Scale), ללא תלות במדד מסת גוף, חומרת אוסטיאוארתריטיס, מין או גיל.

 

יתרה מזאת, תועד קשר מובהק סטטיסטית בין נוכחות סוכרת ואוסטיאוארתריטיס ובין תפקוד גופני גרוע יותר לפי סולם SF-12 PCS (Short-Form 12, Physical Component Score) לאחר תקנון למין וגיל. בדומה, מדדי תפקוד נפשי לפי SF-12 MCS (Short-Form 12, Mental Component Score) היו גרועים יותר בקרב חולים עם סוכרת.

 

תסמיני דיכאון משמעותיים תועדו ב-14.4% מהחולים עם אוסטיאוארתריטיס וסוכרת, בהשוואה ל-9.1% מאלו עם אוסטיאוארתריטיס בלבד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור דרגת כאב חמורה יותר ותפקוד גופני ונפשי גרועים יותר בחולים עם אוסטיאוארתריטיס הסובלים מסוכרת, בהשוואה לאלו ללא סוכרת, יש מקום לתשומת לב מיוחדת לאוכלוסיה זו.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני